Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 28 czerwca 2017, 16:35

imersja

immersja

Wrażenie zanurzenia gracza w świecie przedstawionym w grze wideo lub pochłonięcia przez wirtualną rzeczywistość. Obcując z tytułem o wysokim poziomie imersji, gracz staje się mniej czuły na bodźce docierające z zewnątrz, koncentrując się na wydarzeniach prezentowanych na ekranie.

Rozgrywka z wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości, dedykowanych kontrolerów ruchowych i słuchawek ma być jednym ze sposobów na zwiększenie poziomu imersji. - 2017-06-28
Rozgrywka z wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości, dedykowanych kontrolerów ruchowych i słuchawek ma być jednym ze sposobów na zwiększenie poziomu imersji.

Wpływ na poziom immersji ma kilka czynników, na których czele najczęściej wymienia się wiarygodność świata przedstawionego, perspektywę, z jakiej ukazana jest akcja oraz sposób sterowania. Brak jednak badań wskazujących na to, że większą imersję można osiągnąć samym wykorzystaniem kontrolerów ruchowych i gogli wirtualnej rzeczywistości, przynajmniej w obecnym kształcie tej technologii.

Imersję potęguje również odpowiednie udźwiękowienie, na przykład w postaci głośników wyposażonych w systemy dźwięku przestrzennego lub wysokiej jakości słuchawek.