Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 30 marca 2017, 18:07

tower defense - co to jest?

Gatunek gier wideo, w którym zadaniem gracza jest stawianie czoła następującym po sobie falom przeciwników w celu obrony określonego terytorium lub punktu na mapie. Pomimo że większość produkcji tego typu funkcjonuje jako samodzielne pozycje, elementy tower defense znajdują zastosowanie w wielu innych gatunkach.

Orcs Must Die 2 to przykład produkcji typu tower defense z wyraźnie zarysowanymi elementami trzecioosobowej gry akcji. - 2017-03-30
Orcs Must Die 2 to przykład produkcji typu tower defense z wyraźnie zarysowanymi elementami trzecioosobowej gry akcji.

„Obrona wieży” odbywa się poprzez strategiczne rozstawianie (oraz naprawianie w razie uszkodzenia) konstrukcji obronnych pokroju wieżyczek strzelniczych, pułapek i umocnień, które automatycznie rażą wrogów znajdujących się w ich zasięgu. W toku rozgrywki często otrzymujemy dostęp do potężniejszych wersji poszczególnych konstrukcji. W niektórych, zwłaszcza starszych grach sprawę ułatwia fakt, że oponenci poruszają się po z góry wytyczonych ścieżkach; obecnie jednak odchodzi się od takiego rozwiązania.

W przypadku wielu produkcji spod znaku tower defense gracz ma dodatkowo możliwość przejęcia bezpośredniej kontroli nad bohaterem i brania aktywnego udziału w starciu z siłami wroga, co zbliża te pozycje do gier akcji, a niekiedy nawet action RPG-ów.

Cykl Anomaly stawia do góry nogami założenia gatunku tower defense. - 2017-03-30
Cykl Anomaly stawia do góry nogami założenia gatunku tower defense.

Swój wkład w rozwój gatunku miał polski zespół 11 bit Studios. Stworzona przez niego seria Anomaly stawia założenia tower defense do góry nogami, pozwalając graczom przejąć kontrolę nad jednostkami atakującymi bazy wroga. Na potrzeby owego cyklu twórcy ukuli nawet nowy termin – tower offense.