Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 19 marca 2013, 10:27

achievement

trofeum; osiągnięcie

Wyróżnienie przyznawane graczowi za dokonania w grze. W przeciwieństwie np. do nagród za wykonanie questu, zdobycie trofeum z reguły nie ma bezpośredniego przełożenia na dalszą rozgrywkę.

Stosowanie systemu osiągnięć w grze wideo spełnia kilka zadań. Przede wszystkim motywuje graczy, stawiając dodatkowe wyzwania, których można podjąć się w trakcie zabawy. W wielu grach wzbogaconych o funkcje społecznościowe istnieje również możliwość pochwalenia się dokonaniami przed znajomymi i rywalami. W rzadkich przypadkach zdobycie określonych trofeów może być wymagane do odblokowania dostępu do niektórych ukrytych elementów gry.

Achievementy mogą służyć też za źródło informacji o grze. Np. ze statystyk osiągnięć na Steam wynika, że tylko połowa graczy, którzy kupili grę Portal (2007), przeszła ją do końca. - 2016-10-25
Achievementy mogą służyć też za źródło informacji o grze. Np. ze statystyk osiągnięć na Steam wynika, że tylko połowa graczy, którzy kupili grę Portal (2007), przeszła ją do końca.