Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 18 marca 2013, 23:43

mikropłatność

mikrotransakcja

Niewielka opłata pobierana za zakup określonego produktu lub usługi. W grach wideo mikropłatności stosowane są powszechnie w produkcjach MMO udostępnianych na zasadzie free-to-play, choć coraz częściej zdarzają się także w pełnopłatnych, wysokobudżetowych tytułach.

Model biznesowy oparty o system mikrotransakcji zakłada możliwość dobrowolnego zakupu niektórych przedmiotów i udogodnień za pośrednictwem zaimplementowanego w grze sklepiku. Oferowane produkty należą do kategorii premium, co z reguły przekłada się na ich lepsze parametry w porównaniu z darmowymi odpowiednikami.

Sklepik z mikropłatnościami w grze The Lord of the Rings Online. - 2013-03-19
Sklepik z mikropłatnościami w grze The Lord of the Rings Online.

Zależnie od konkretnych rozwiązań stosowanych w grze, mikrotransakcje mogą przebiegać bezpośrednio (gracz płaci realnymi pieniędzmi za wybrany produkt) lub poprzez tzw. wirtualny portfel. W tym drugim przypadku jest to rodzaj specjalnego konta, które zasilić można walutą premium oferowaną najczęściej w kilku wariantach cenowych i ilościowych.