Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 17 marca 2013, 14:28

indie

gra niezależna, indyk

Skrót od angielskiego słowa independent, oznaczającego „niezależny”. W branży gier wideo termin indie odnosi się z reguły do małych, nierzadko jednoosobowych studiów deweloperskich, a także produkowanych przez nie gier wideo.

Zazwyczaj twórcy indie nie są podporządkowani dużym wydawnictwom - choć mogą wypuszczać swoje dzieła na rynek z pomocą wydawców - co zapewnia im zdecydowanie większą swobodę kreacji. W efekcie gry tego typu często odznaczają się walorami artystycznymi oraz innowacyjnością mechanizmów rozgrywki. Równocześnie relatywnie niewielkie środki finansowe przeznaczone na produkcję mocno ograniczają możliwości zastosowania zaawansowanych rozwiązań technologicznych oraz prowadzenia kampanii marketingowych produktu.

Gry niezależne znane są od czasów pierwszych komputerów osobistych. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku powszechnym zjawiskiem były „garażowe produkcje”, tworzone przez młodych pasjonatów informatyki. Wraz z rozwojem branży i dominacją tzw. mainstreamu twórczość niezależna zeszła na dalszy plan. Moda na „indyki” powróciła po upowszechnieniu platform dystrybucji cyfrowej, dzięki którym wydawanie tego rodzaju gier i docieranie do odbiorców stało się zdecydowanie łatwiejsze i mniej kosztowne.