Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 15 marca 2013, 12:07

free-to-play

F2P, freemium

Wariant udostępniania gier, najczęściej łączony z modelem biznesowym opartym o system mikrotransakcji. W produkcje dystrybuowane na zasadzie free-to-play można grać bezpłatnie, co jednak często wiąże się z pewnymi ograniczeniami.

Popularność gier F2P wynika z ich „darmowości”. Twórcy całkowicie bezpłatnie udostępniają bowiem pliki niezbędne do instalacji, a także nie wymagają uiszczania abonamentów (subskrypcji). Gracze muszą jednak liczyć się z tym, że niektóre wirtualne przedmioty i udogodnienia oferowane będą odpłatnie, a w trakcie zabawy mogą pojawiać się reklamy.

Gry F2P jak Aion (2008) udostępniane są za darmo, ale niektóre przedmioty i udogodnienia wymagają uiszczenia opłaty. - 2013-03-15
Gry F2P jak Aion (2008) udostępniane są za darmo, ale niektóre przedmioty i udogodnienia wymagają uiszczenia opłaty.

Na zasadzie free-to-play udostępniane są przede wszystkim gry typu MMO oraz przeglądarkowe. Z uwagi na potencjalne korzyści finansowe, jakie niesie system mikrotransakcji, a także zerową skalę piractwa, coraz więcej wydawców stara się stosować takie rozwiązanie również w innego rodzaju produkcjach.

CIEKAWOSTKA: Niektóre gry free-to-play nazywane bywają pogardliwie pay-to-win (płać-by-wygrać). Odnosi się to do sytuacji, w której system dobrowolnych mikropłatności zaburza równowagę gry, dając zbyt dużą przewagę graczom płacącym za zabawę.