Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 15 marca 2013, 10:49

match-3

połącz trzy elementy

Popularna zwłaszcza wśród odbiorców z rynku casuali odmiana gier logicznych, w których zadaniem gracza jest usunięcie niewielkich elementów (zazwyczaj w kształcie płytek lub kulek) z planszy poprzez ich odpowiednie zestawienie ze sobą.

Gry zaliczane do kategorii match-3 mogą znacznie różnić się mechaniką rozgrywki. Najczęściej gracz ma za zadanie przesunąć elementy na planszy w taki sposób, by w linii poziomej lub pionowej znalazły się co najmniej trzy identyczne (te same symbole i/lub kolory), co prowadzi do ich wyeliminowania. Zabawa toczy się do chwili zdobycia określonej liczby punktów, upływu wyznaczonego limitu czasowego, bądź usunięcia wszystkich elementów.

W wielu przypadkach twórcy gier typu match-3 decydują się urozmaicić rozgrywkę wprowadzając niewielkie modyfikacje jak chociażby blokady elementów na planszach, możliwość korzystania z power-upów czy specjalne kombinacje elementów pozwalające aktywować ukryte mechanizmy.

Niektóre produkcje z rodzaju match-3 posiadają warstwę fabularną, a także zawierają zapożyczenia m.in. z przygodówek, strategii oraz cRPG.

Przykłady gier match-3: seria Bejeweled, seria Jewel Master,