Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 14 marca 2013, 12:11

HOPA

hidden object puzzle adventure; ukryte przedmioty; HOG; hidden object game

Skrót od anglojęzycznej nazwy Hidden Object Puzzle Adventure. HOPA jest odmianą gier logicznych adresowanych do odbiorców z rynku tzw. casuali (okazjonalnych graczy). Rozgrywka bazuje na poszukiwaniu przedmiotów, postaci lub obiektów, które sprytnie zakamuflowane zostały na pełnym detali obrazku.

Na wykonanie zadania gracz ma zazwyczaj ściśle limitowany czas. Od czasu do czasu może też skorzystać z różnych form podpowiedzi (przykładowo: chwilowego podświetlenia poszukiwanego przedmiotu lub wskazania fragmentu ekranu, na którym należy się skoncentrować). Odnalezienie wskazanych przedmiotów w danej lokacji wywołuje określony skutek (np. uruchomienie jakiegoś urządzenia), popychając naprzód bieg fabuły i umożliwiając przejście do kolejnych plansz.

Często stosowaną praktyką jest wzbogacanie gier z rodzaju HOPA o elementy przygodówki oraz logiczno-zręcznościowe minigierki, wprowadzające urozmaicenie w rozgrywce.