Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

survival horror - co to jest?

Odmiana przygodowych gier akcji (tj. pozycji na przecięciu gier akcji i przygodowych), w której gracz ma odczuwać strach, walcząc o przetrwanie (zwykle z nadnaturalnym, potwornym zagrożeniem). Rozgrywka oparta jest na eksploracji, rozsądnym zarządzaniu ekwipunkiem i, zazwyczaj, na unikaniu bezpośredniej konfrontacji z przeciwnikiem (chyba że postać gracza zostanie przyparta do muru). Często w produkcjach tego typu pojawiają się również zagadki środowiskowe.

W survival horrorach gracze najczęściej stają przed koniecznością eksploracji mrocznych, klaustrofobicznych miejsc, rozwiązywania zagadek środowiskowych oraz stawienia czoła rozmaitym zagrożeniom – głównie przeciwnikom. Wrogowie zazwyczaj są o wiele potężniejsi niż protagonista lub mają miażdżącą przewagę liczebną – to najczęściej istoty nadprzyrodzone i wyjęte z koszmarów potwory (choć zdarzają się także kosmici czy mordercy).

Dlatego bezpośrednia konfrontacja z adwersarzami nie jest wskazana, a gracz musi stosować podejście skradankowe: starać się przemykać za ich plecami i w razie potrzeby salwować się ucieczką. Dodatkowe utrudnienie stanowi ograniczona pojemność ekwipunku, niedobór amunicji i oszczędnie porozmieszczane w lokacjach apteczki umożliwiające leczenie odniesionych ran. Ponadto częstym elementem gier tego typu są tak zwane „jumpscares” – przeciwnicy mogą atakować znienacka, w najmniej spodziewanych momentach.

Tym niemniej zdarzają się gry zaliczane do kategorii survival horror, które w dużej mierze opierają się na walce, nawet z licznymi grupami wrogów (np. seria Resident Evil od czwartej odsłony) - tym niemniej zachowują dość elementów przygodowych, by klasyfikować ich jako gry akcji w klimacie horroru.

Cykl Resident Evil stanowi ikonę współczesnych survival horrorów. - 2016-12-01
Cykl Resident Evil stanowi ikonę współczesnych survival horrorów.

Termin „survival horror” wykorzystano po raz pierwszy w 1996 roku, kiedy to do sprzedaży trafiła pierwsza odsłona serii Resident Evil. Podwaliny pod gatunek położyła jednak już wydana w 1982 roku na Atari 2600 gra Haunted House.