Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

remake

Ponowne wydanie gry wideo, która już wcześniej ukazała się na rynku. Remake nie jest jednak konwersją na nowe platformy sprzętowe, ale tytułem wyprodukowanym od podstaw, przy wykorzystaniu możliwości nowszych technologii. Zazwyczaj twórcy pozostają wierni założeniom fabularnym, postaciom czy mechanice oryginału, poprawiając jednak stronę wizualną, a także implementując szereg dodatkowych rozwiązań, które ich zdaniem mają podnieść grywalność.

W przeciwieństwie do filmu, remake gry to zdecydowanie rzadsze zjawisko. Wynika to chociażby z faktu, że wielu graczy, odczuwając sentyment do klasycznego tytułu, z niechęcią patrzy na wszelkie odstępstwa od pierwowzoru. Z kolei deweloperzy często czują się mocno ograniczeni oryginalną koncepcją.

XCOM: Enemy Unknown (2012), czyli remake klasycznej strategii turowej z lat 90. ubiegłego wieku. - 2012-12-17
XCOM: Enemy Unknown (2012), czyli remake klasycznej strategii turowej z lat 90. ubiegłego wieku.

Szczególny przypadek remake'u w grach stanowi reboot. W tym przypadku nie jest to bowiem klasyczna przeróbka starego hitu, ale powrót do korzeni i próba przedstawienia wydarzeń w nowe formie, a czasami wręcz w nowym gatunku.