Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Farming Simulator 25 - poradnik do gry

Farming Simulator 25 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Farming Simulator 25: Jak uprawiać warzywa korzeniowe - marchew, pasternak, burak czerwony? Farming Simulator 25 poradnik, porady

Warzywa korzeniowe to jedna z kategorii roślin w Farming Simulator 25. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak uprawiać marchew, pasternak oraz buraki czerwone i jakich maszyn potrzebujecie do upraw.

Ostatnia aktualizacja: 2 grudnia 2024

Warzywa korzeniowe to kategoria roślin w Farming Simulator 25, na którą składają się marchew, pasternak oraz buraki czerwone. Wszystkie z tych roślin uprawia się identycznie. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak uprawiać warzywa korzeniowe i czego potrzebujecie do upraw.

Czego potrzeba do uprawy warzyw korzeniowych?

Urządzeniami oraz przedmiotami wymaganymi lub użytecznymi podczas uprawy warzyw korzeniowych są:

  1. Średni lub duży ciągnik - uprawa warzyw korzeniowych wymaga silnego ciągnika, ponieważ należy podłączyć do niego kilka dość ciężkich maszyn. Upewnijcie się, że wasz ciągnik jest w stanie je udźwignąć.
  2. Pług, głębosz lub glebogryzarka - przy uprawie warzyw korzeniowych najbardziej optymalną metodą przygotowania pola jest orka. Wyposażcie się zatem w jedno z urządzeń do orki, wedle waszych preferencji.
  3. Formownica do redlin (opcjonalna) - w sklepie, w zakładce "sadzarki do warzyw", znajdziecie również formownice do redlin. Tworzą one na polu redliny, dzięki którym warzywom łatwiej jest rosnąć. Skorzystanie z nich liczy się jako pojedyncze rozrzucenie nawozu po polu. Jeśli więc skorzystacie z takowej maszyny po zaoraniu pola, będziecie musieli później rozrzucić nawóz tylko raz. Możecie też zignorować ten krok i po prostu podwójnie rozrzucić nawóz później.
  4. Zbieracz kamieni lub rolki (opcjonalne) - na skutek orki na polu pojawią się kamienie. Pozbycie się ich zapobiegnie uszkadzaniu pojazdów podczas następnych kroków. Jeśli używaliście pługa lub głębosza kamienie będą małe - pozbądźcie się ich rolką. Jeśli użyliście glebogryzarki, kamienie będą duże - pozbądźcie się ich zbieraczem.
  5. Rozrzutnik i wapno (opcjonalne) - co mniej więcej trzeci zbiór powinniście dokonać wapnowania, które da wam duży bonus do zbiorów. Wyposażcie się w rozrzutnik kompatybilny z wapnem (ikonka kamienia wapnowego w sklepie) oraz w samo wapno. Pole jest już wstępnie zawapnowane gdy je postawicie.
  6. Urządzenie do nawożenia i nawóz) - by zmaksymalizować plony musicie dwukrotnie dokonać procesu nawożenia. Skorzystajcie z dowolnego, preferowanego przez was nawozu i urządzenia do jego aplikacji. Jeśli używacie gnojówki lub obornika możecie uruchomić podwójne nawożenie - w ten sposób nie będziecie musieli już powtarzać procesu później, między nawożeniem a zbiorem. Pamiętajcie także, że jeśli skorzystaliście z formownicy do redlin, jedno nawożenie wystarczy by zmaksymalizować wasze uprawy.
  7. Sadzarka do warzyw oraz nasiona - proces sadzenia wymaga specjalnej sadzarki do warzyw podczepianej pod ciągnik. Znajdziecie je w oddzielnej zakładce w sklepie. Napełnijcie ją nasionami i wybierzcie, jakie warzywo chcecie zasadzić.
  8. Chwastownik, pielnik lub rozpylacz (po pierwszej uprawie) - po dokonaniu kultywacji na polu zaczną rosnąć chwasty. Pozbądźcie się ich jak najszybciej, najlepiej miesiąc po posadzeniu roślin. W zależności od wielkości chwastów będziecie musieli użyć chwastownika, pielnika lub rozpylacza.
  9. Kombajn do warzyw - do zbiorów potrzebować będziecie dedykowanego kombajnu do warzyw. Niestety wszystkie dostępne kombajny pozostawiają sporo do życzenia - mają albo bardzo nikłą szerokość zbierania (zaledwie 80 centymetrów), albo nie posiadają zbiornika, rozrzucając tym samym plony po ziemi, albo jedno i drugie. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem skorzystanie z kombajnu GBC, który jako jedyny posiada zbiornik na plony, lub wynajęcie pracownika AI do korzystania z kombajnu, prowadząc jednocześnie mały ciągnik z niską przyczepą.
  10. Mały ciągnik i niska przyczepa - po zebraniu warzyw musicie gdzieś je przechować. Warzyw nie można przechowywać w silosach, możecie więc wyrzucić je na ziemię. Podczas zbiorów natomiast musicie cały czas trzymać przyczepę pod rurą kombajnu by łapać spadające z niej warzywa. Każcie pracownikowi AI operować kombajn, a sami skupcie się na utrzymywaniu przyczepy pod rurą kombajnu. Skorzystajcie z małego ciągnika i niskiej przyczepy - dzięki temu łatwiej będzie się wam zmieścić pod rurą.

Kalendarz okresowy i sprzedaż

Czerwone buraki i pasternak sadzić można od kwietnia do czerwca. Marchew sadzić można od kwietnia do lipca. Wszystkie trzy rodzaje warzyw zbierać można od sierpnia do listopada.

Wszystkie warzywa najlepiej sprzedawać w styczniu. Są one warte wtedy około 430 euro za tonę, choć marchewka jest warta marginalnie więcej od pasternaku i buraków. Warzywa możecie również zakonserwować w przetwórni jedzenia (100 kilogramów warzyw na 45 kilogramów konserw wartych około 1,700 euro za tonę) lub przerobić na zupy w fabryce zup (300 kilogramów warzyw na 75 kilogramów zupy wartej około 2,600 euro za tonę). Dostarczając do fabryki marchew, pasternak i buraki naraz możecie przerobić je na potrójną zupę, wartą około 2,800 euro za tonę.