Farming Simulator 25: Jak uprawiać trzcinę cukrową? Farming Simulator 25 poradnik, porady
Trzcina cukrowa to jeden z dwóch sposobów na zdobywanie cukru w Farming Simulator 25. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak uprawiać trzcinę oraz jakich maszyn potrzebujecie do upraw.
Ostatnia aktualizacja: 4 grudnia 2024
Trzcina cukrowa jest jedną z bardziej nietypowych roślin w Farming Simulator 25, której uprawa jest jednym ze sposobów produkcji cukru. Jest to roślina wymagająca drogiego, dedykowanego ekwipunku. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak uprawiać trzcinę cukrową oraz jakich maszyn potrzebujecie do upraw.
Czego potrzeba do uprawy trzciny cukrowej?
Urządzeniami wymaganymi lub użytecznymi podczas uprawy trzciny cukrowej są:
- Średni lub ciężki ciągnik - trzcina wymaga dość ciężkiej maszynerii, więc upewnijcie się, że wasz ciągnik ma na tyle mocy by ją udźwignąć. Jeśli korzystacie z lekkiego ciągnika konieczne może stać się obciążenie go przed rozpoczęciem pracy.
- Głębosz - trzcina jest unikalną rośliną, która odrasta po jej zebraniu. Oznacza to, że orki wystarczy dokonać tylko raz, przed pierwszym zasianiem - najlepszym narzędziem będzie głębosz, choć pług także się nada. Jeśli gracie z włączoną orką okresową, będziecie musieli powtarzać orkę co trzeci zbiór by zapewnić żyzność gleby.
- Zbieracz kamieni (opcjonalny) - po dokonaniu orki głęboszem na polu pojawią się spore kamienie. Pozbycie się ich zapobiegnie uszkadzaniu pojazdów podczas następnych kroków. Kamienie będą za duże na rolki, więc skorzystajcie ze zbieracza by je pozbierać, po czym sprzedajcie je w punkcie z kruszarką.
- Rozrzutnik i wapno (opcjonalne) - co mniej więcej trzeci zbiór powinniście dokonać wapnowania, które da wam duży bonus do zbiorów. Wyposażcie się w rozrzutnik kompatybilny z wapnem (ikonka kamienia wapnowego w sklepie) oraz w samo wapno.
- Urządzenie do nawożenia i nawóz (opcjonalne) - by zmaksymalizować plony musicie dwukrotnie dokonać procesu nawożenia. Każdy nawóz wymaga innego urządzenia. Jeśli używacie gnojówki lub obornika możecie uruchomić podwójne nawożenie - w ten sposób nie będziecie musieli już powtarzać procesu później, między nawożeniem a zbiorem.
- Sadzarka do trzciny cukrowej oraz trzcina cukrowa - proces sadzenia trzciny cukrowej wymaga dedykowanej, specjalnej sadzarki podczepianej do ciągnika. Zamiast nasion sadzicie samą trzcinę - oznacza to, że po skutecznych uprawach, zamiast kupować nasiona możecie odłożyć na bok nieco zbiorów i zasadzić je raz jeszcze na innym polu lub tym samym polu po dokonaniu orki okresowej. Trzcinę możecie kupić w sklepie.
- Chwastownik, pielnik lub rozpylacz (opcjonalne) - po dokonaniu orki głęboszem na polu będą rosnąć chwasty. Pozbądźcie się ich jak najszybciej, najlepiej miesiąc po posadzeniu roślin. W zależności od wielkości chwastów będziecie musieli użyć chwastownika, pielnika lub rozpylacza.
- Kombajn do trzciny cukrowej z podczepioną przyczepą do trzciny cukrowej - jedynym sposobem na zbiór trzciny jest specjalny, samobieżny kombajn do trzciny cukrowej. Kupując kombajn upewnijcie się, że za drobną dopłatą dodacie do zakupionego modelu zaczep na przyczepę. Dzięki temu będziecie mogli podłączyć do kombajnu dedykowaną przyczepę do trzciny. Podczas zbiorów kombajn ścinał będzie większość trzciny i od razu przerzucał zbiory do przyczepy, pozostawiając resztę w ziemi, pozwalając trzcinie odrosnąć. Trzciny nie można przechowywać w silosach, musicie więc trzymać ją w przyczepie lub wysypać ją gdzieś.
Kalendarz okresowy i sprzedaż
Trzcinę sadzić można w marcu i kwietniu, a zbierać w październiku i listopadzie. Najlepiej sprzedawać ją w lipcu - jest wtedy warta około 375 euro za tonę. Znacznie bardziej opłacalne jest jednak przerabianie jej na cukier w cukrowni. Możecie tam przerabiać po dwa kilogramy trzciny cukrowej na kilogram cukru. Cukier możecie sprzedać za 1,575 euro za tonę lub wykorzystać w łańcuchach produkcyjnych do innych, jeszcze cenniejszych produktów, takich jak ciasta.