futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 22 maja 2020, 14:10

Nowy procesor? Po co, starsze generacje nadal dają radę w grach

Rosnąca popularność nowych procesorów AMD (np. Ryzen 5 3600) i premiera układów Intel Core z rodziny Comet Lake zmuszają wielu graczy do zadania sobie pytania – czy to już czas na rozbudowę komputera?

Spis treści

Drugie życie starego procesora

Przez długie lata (od końcówki 2013) roku korzystałem z tandemu Intel Core i5-4670K + GeForce GTX 770, upakowanego na płycie AsRock Fatal1ty H87 Performance z 8GB pamięci RAM DDR3. Konfiguracja ta z powodzeniem służyła mi do końca roku 2018, a więc około 5 lat. Po tym czasie wymieniłem grafikę na GeForce GTX 1080 OC. Efekt? Zgodny z oczekiwaniami, znaczny (kilkadziesiąt procent) wzrost liczby fps w nowych grach. Byłem zadowolony i chociaż myślałem o wymianie pozostałych podzespołów, nie planowałem tego w najbliższych miesiącach.

Niestety, plany mają to do siebie, że są krzyżowane przez losowe wydarzenia. Spotkało to również mnie. Zaledwie miesiąc po zmianie karty graficznej wysiadła mi płyta główna. Diagnoza w serwisie nie pozostawiała złudzeń – potrzebowałem nowej. I w tym momencie pojawił się kolejny problem. Modele z podstawką LGA 1150 nie były produkowane już od jakiegoś czasu. Wyjściem było więc kupno niepewnej używki i czekanie na nią kilka dni lub… przeprowadzenie większej modyfikacji na miejscu. Postawiłem na to drugie. W ten sposób do mojego GTX-a dołączyły procesor AMD Ryzen 5 2600, płyta główna B450 AORUS ELITE i 16GB pamięci RAM DDR4. Czy przełożyło się to na kolejny wzrost wydajności? I tak i nie.

Wymiana procesora na nowszy model w niektórych grach nie zawsze przyniesie rezultaty w postaci większej liczby klatek na sekundę. - Nowy procesor? Po co, starsze generacje nadal dają radę w grach - dokument - 2020-05-22
Wymiana procesora na nowszy model w niektórych grach nie zawsze przyniesie rezultaty w postaci większej liczby klatek na sekundę.

Pamiętam jak dziś, że byłem mocno zaskoczony, gdy po wymianie pięcioletniego CPU na coś nowszego, ilość klatek na sekundę w Assassin’s Creed Odyssey praktycznie się nie zmieniła. Należy bowiem uznać, że 1-2 fps mieści się w granicach błędu pomiarowego. Po początkowym zdziwieniu szybko uświadomiłem sobie, że ogranicznikiem fpsów nie było CPU, tylko karta graficzna. Krótko mówiąc, Odyseja działała tak samo z GeForce GTX 1080 i Intel Core i5-4670K, jak z tą samą grafiką, ale współpracującą z procesorem AMD Ryzen 5 2600. Na podstawie tego wyniku można dojść do wniosku, że zmiana procesora nie miała sensu. Coś w tym jest, ale jak już wspomniałem, zdecydowałem się na to jedynie w wyniku zaistniałej sytuacji, czyli awarii poprzedniej płyty głównej.

Tylko niektóre gry faktycznie zyskały na wydajności (np. Shadow of the Tomb Raider), chociaż zwykle można było odczuć to jedynie w mocno „procesorowych” miejscach (w omawianym przykładzie ostatniej części przygód Lary Croft była to scena z targiem we wbudowanym benchmarku). W czasie codziennej pracy nie zauważyłem kompletnie żadnej różnicy pomiędzy konfiguracją ze starszym i nowszym procesorem.

Nie mam wątpliwości, że gdyby nie doszło do awarii płyty głównej, 4670K nadal napędzałby mojego peceta.
Nie mam wątpliwości, że gdyby nie doszło do awarii płyty głównej, 4670K nadal napędzałby mojego peceta.

Co zrobiłem z Intel Core i5-4670K? Sprzedałem go na allegro bez ustalania ceny minimalnej. Ostatecznie CPU trafiło do nowego właściciela po zapłaceniu przez niego kwoty 400 złotych (bez kosztów wysyłki). W 2013 roku procesor kosztował mnie 879 złotych. Po pięciu latach sprzedałem go więc za blisko 50% początkowej wartości. Myślę, że to całkiem niezły wynik.

Nabywca był bardzo zadowolony ze starego-nowego procesora. W mailu przesłał mi wiadomość o tym, że przy wstępnym OC na 4,2GHz Intel trzyma dobrą temperaturę, a po skalpowaniu udało się osiągnąć wynik 4,5GHz (z bazowego 3,4GHz), ale już przy znacznie zwiększonym napięciu. Nie piszę o tym bez powodu. W wielu przypadkach, gdy gracze uznają, że przyszedł czas na wymianę procesora, wystarczy podkręcić posiadane CPU, o ile istnieje taka możliwość. Po udanym OC może okazać się, że z zakupem nowej jednostki można się jeszcze wstrzymać. Popyt na starsze generacje wśród graczy najlepiej świadczy o wciąż dużej mocy obliczeniowej niektórych starych modeli.

O tym, jak dobra była i wciąż jest 4. generacja Intel Core i5, może świadczyć fakt, że procesor z tej linii poleciłem również swojemu bratankowi. Ostatecznie do konfiguracji stworzonej w 2016 roku trafił nieco tylko słabszy model 4460, który napędza jego komputer do dziś. Po wymianie karty graficznej nie ma większych problemów z graniem w nowe produkcje w rozdzielczości 1080p.

Wiedźminowi 3 stuknęło już 5 lat, nic więc dziwnego, że gra działa także na wiekowym sprzęcie. - Nowy procesor? Po co, starsze generacje nadal dają radę w grach - dokument - 2020-05-22
Wiedźminowi 3 stuknęło już 5 lat, nic więc dziwnego, że gra działa także na wiekowym sprzęcie.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

1000 złotych oszczędności na karcie graficznej? Tak, ale trzeba uważać
1000 złotych oszczędności na karcie graficznej? Tak, ale trzeba uważać

Czy warto kupić używaną kartę graficzną z Chin? Nasz poradnik podpowie jak kupić tańszego GeForce'a lub Radeona i nie dać się nabrać.

Tani procesor do gier - Ryzen 3 3100 vs 3300X vs Ryzen 5 3600
Tani procesor do gier - Ryzen 3 3100 vs 3300X vs Ryzen 5 3600

Jeśli chcemy kupić w miarę tani procesor, na którym oprzemy dobry komputer do gier, jesteśmy wręcz skazani na modele spod znaku AMD Ryzen. Sprawdzamy, który opłaca się najbardziej - Ryzen 3 3100, 3300X, czy Ryzen 5 3600.

Komputer poleasingowy - kiedy warto rozważyć zakup
Komputer poleasingowy - kiedy warto rozważyć zakup

Poleasingowy komputer stacjonarny lub laptop dla części użytkowników może okazać się wszystkim, czego realnie potrzebują. Kiedy warto zastanowić się nad zakupem takich urządzeń i na co zwracać uwagę przeglądając oferty?