Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość opinie 4 maja 2022, 15:10

Włączyłem Warhammera, dostałem XCOM-a. Moja opinia o Chaos Gate Daemonhunters

Warhammer: Chaos Gate - Daemonhunters jest grą zarówno dla fanów XCOM-a, jak i uniwersum Warhammera 40K. Jednocześnie właśnie przez to tytuł ten nie będzie pozycją dla każdego i trafi wyłącznie w gusta specyficznego grona. Nie musi być to jednak wadą.

Grając w Warhammera Chaos Gate Daemonhunters, miałem wrażenie, jakbym włączył kolejną część XCOM-a. To taktyczne RPG obsadza nas w roli dowódcy oddziału Szarych Rycerzy, którego zadaniem jest ściganie wszelkich przejawów działalności demonów. Turowa walka bardzo dobrze się tutaj sprawdza, miejscami przypomina to, co znamy z gry Kill Team, poza tym już normalny poziom trudności będzie wyzwaniem dla niedoświadczonego gracza – ale wcale nie uważam tego za wadę!

Oczywiście nie jest to kopia XCOM-a jeden do jednego. Ekipa Complex Games dodała od siebie parę świeżych mechanik. Nie dość, że urozmaicają one rozgrywkę, to jeszcze zmuszają do przemyślenia naszych działań na polu bitwy. Nie zabrakło też gatunkowej klasyki dla fanów mikrozarządzania, czyli rozbudowy bazy oraz rozwoju oddziałów. Nie jest to specjalnie głębokie, ale każdy przydzielony punkt czy perk rzeczywiście wpływa na kształt rozgrywki.

Muzyka okazuje się nastrojowa, subtelnie przygrywając gdzieś w tle – szkoda, że oprawa graficzna nieco psuje wrażenia. Postacie mają karykaturalny wygląd, kojarzący się z animacjami dla nastolatków. Stylistycznie nieźle oddaje to świat Warhammera 40K, ale wydaje się zbyt ugrzecznione jak na brutalne uniwersum „Wojennego Młota”.

Na minus zaliczam występujące tu, niestety, bugi. Przykładowo jedna z moich postaci leżała nieprzytomna i druga stanęła na zajmowanym przez sojusznika polu. W momencie, gdy ranny żołnierz znowu był gotowy do akcji, nie mogłem poruszyć żadnym ze swoich wojaków i musiałem restartować całą misję. Poza tym boli mnie, że liczba animacji jest bardzo ograniczona, a dynamiczny tryb zbliżenia podczas walki aż prosi się o wyłączenie.

Mimo paru zauważalnych wad Warhammer 40K: Chaos Gate Daemonhunters to bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, który będzie idealnym wyborem zarówno dla fanów tego uniwersum, jak i XCOM-a. Po wielu średniawych produkcjach w końcu powstał Warhammer 40K wart zakupu.

  1. Więcej o grze Warhammer 40,000: Chaos Gate – Daemonhunters

Opinia o grze Warhammer Chaos Gate Daemonhunters

PLUSY:

  1. wysoki poziom trudności;
  2. dobrze oddana atmosfera świata Warhammera 40K;
  3. odczuwalny rozwój postaci i bazy;
  4. XCOM-owy system walki;
  5. klimatyczna muzyka;
  6. polska wersja językowa.

MINUSY:

  1. nie każdemu mogąca przypaść do gustu oprawa graficzna;
  2. skutecznie przeszkadzające w grze bugi;
  3. mała liczba animacji.

OCENA KOŃCOWA: 8/10

ZASTRZEŻENIE

Przedpremierowy dostęp do gry otrzymaliśmy od firmy Heaven Media.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Swoją podróż z pisaniem i publicystyką zaczął już wiele lat temu, bo w listopadzie 2021 roku. Wtedy to na Allegro można było zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, więc jego felietony to głównie marudzenie na wszystko, co podpadnie.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Wolisz Warhammera, czy Warhammera 40K?

49,3%
Warhammera
50,7%
Warhammera 40K
Zobacz inne ankiety