Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 grudnia 2014, 10:10

autor: luckie

Steam wprowadza blokadę regionalną na gifty z Rosji i innych „tanich regionów”

Studio Valve postanowiło powstrzymać handel tanimi giftami, nakładając blokadę regionalną na podarunki pochodzące z krajów, gdzie ceny gier na Steamie są niższe niż w Europie i Ameryce Północnej. Należą do nich m.in. Rosja, Indonezja czy Turcja. Jak brak dopływu tanich giftów wpłynie na handel grami PC?

Zbliża się kolejna wyprzedaż na Steamie. Dla wielu jednak nie będzie ona równie owocna, co zwykle - Steam wprowadza blokadę regionalną na gifty z Rosji i innych „tanich regionów” - wiadomość - 2014-12-18
Zbliża się kolejna wyprzedaż na Steamie. Dla wielu jednak nie będzie ona równie owocna, co zwykle
Zmiany w polityce Steama
  1. Blokada regionalna na podarunki kupione w krajach, gdzie ceny gier są niższe niż na Zachodzie
  2. Zmianę wprowadzono 17 grudnia 2014 roku
  3. Postanowienie to nie działa wstecz – klucze kupione wcześniej wciąż da się podarować komukolwiek na świecie
  4. Decyzja ta może wpłynąć na handel tanimi wersjami gier cyfrowych

Wczoraj właściciele platformy cyfrowej Steam postawili kolejny odważny krok, który może mieć mniejsze lub większe konsekwencje dla wielu osób na całym świecie. Na Steamie założono blokadę regionalną na podarunki zakupione m.in. w Rosji, Turcji, Indonezji, Azji Południowo-Wschodniej czy Ameryce Południowej. Oznacza to, że nie da się ich aktywować w krajach Europy i Ameryki Północnej. W ten sposób studio Valve najwyraźniej zamierza ukrócić proceder handlowania tanimi giftami, pochodzącymi z rejonów, gdzie ceny gier na Steamie są nawet kilkukrotnie niższe niż na Zachodzie. Ograniczenia te dotyczą wszystkich steamowych produkcji, bez względu na ustalenia wydawcy. Warto podkreślić jednak, że postanowienie to nie działa wstecz, a więc kody kupione przed wczorajszą zmianą w systemie działają po staremu.

Na forum Reddit zamieszczono fragment listu rzekomo wysłanego przez właścicieli Steama do deweloperów. Wyjaśniono w nim, że kroplą, która przelała morze goryczy prezesów Valve, stał się rekordowo niski kurs rubla. W związku z tym firma rozważa dalsze obniżki cen dla Rosji, ale zanim to nastąpi, już teraz postanowiono uniemożliwić innym wykorzystywanie niełatwej sytuacji na Wschodzie. Ciekawe dlaczego Valve zdecydowało się na ten krok akurat przed świąteczną wyprzedażą?

Jak decyzja ta wpłynie na handel grami PC? Na pewno mocno utrudni ona życie domorosłym „dystrybutorom”, sprzedającym zachodnim odbiorcom nowe tytuły po atrakcyjnych cenach, dostosowanych do rynków, gdzie ludzie żyją skromniej. Działalność tego typu kwitła m.in. w takich miejscach, jak Steam Game Swap, Steam Trading czy Steam Exchange.

  1. Strona sklepu Steam