filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 3 września 2019, 12:50

Spider-Man i Król Lew nie pomogli - to nie były rekordowe wakacje w box office

Między majem a sierpniem amerykańscy widzowie zostawili w kinach 4,32 miliarda dolarów. To mniej o 2% w porównaniu z ubiegłym rokiem, mimo obecności takich hitów, jak Król Lew, Aladyn, Toy Story 4 czy Spider-Man: Daleko od domu.

Wakacje to tradycyjnie okres w kinie, w którym królują przede wszystkim różnorakie, dość luźne produkcje. Nie inaczej było w tym roku. Nie wszystkie jednak okazały się sukcesem na miarę oczekiwań, co odbiło się na łącznej kwocie, jaką branża filmowa zarobiła w to lato w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje firma analityczna Comscore (via Variety), w okresie między majem a sierpniem amerykańscy widzowie zostawili w kinach 4,32 miliarda dolarów. Na pierwszy rzut oka to wynik bardzo imponujący, lecz należy zauważyć, że jest on o 2% słabszy w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wówczas to wakacyjne tytuły zarobiły za oceanem 4,41 miliarda dolarów.

Między innymi dzięki aktorskiej wersji Aladyna Disney nie miał zbyt wielu powodów do narzekań w te wakacje. - Spider-Man i Król Lew nie pomogli - to nie były rekordowe wakacje w box office - wiadomość - 2019-09-03
Między innymi dzięki aktorskiej wersji Aladyna Disney nie miał zbyt wielu powodów do narzekań w te wakacje.

Największym zwycięzcą tegorocznych wakacji okazał się rzecz jasna Disney. Mimo fatalnych wyników X-Men: Mrocznej Phoenix, Stubera oraz Sztuki ścigania się w deszczu od Foxa, czyli nowego nabytku firmy, Toy Story 4 oraz nowe wersje klasycznych animacji - Aladyn i Król Lew nieco poprawiły letnie cyferki. Włodarzom domowej korporacji Myszki Miki powodów do zadowolenia dostarczyła ta ostatnia produkcja. W samych tylko Stanach Zjednoczonych zarobiła ona przeszło 523 miliony dolarów (na całym świecie ponad 1,5 miliarda dolarów), a należy pamiętać, że tytuł wciąż jest obecny w kinach. Wszystko to mimo kiepskich recenzji w mediach branżowych.

Powodów do narzekań nie powinno mieć również Sony. Stworzony we współpracy z Disneyem (która niestety dobiegła już końca) Spider-Man: Daleko od domu zarobił w amerykańskich kinach blisko 386 milionów dolarów, co czyni go drugim najlepiej zarabiającym filmem o popularnym pajęczym superbohaterze na tym rynku (tuż za Spider-Manem 3 Sama Raimiego). W przypadku całego świata, to tytuł ma na swoim koncie 1,12 miliarda dolarów, co jest najlepszym wynikiem jeśli, chodzi o wszystkie produkcje skupiające się na przygodach flagowego herosach wydawnictwa Marvel. W kinach bardzo dobrze radzi sobie również Pewnego razu... w Hollywood. Dziewiąty film Quentina Tarantino cieszy się sporą popularnością w Stanach Zjednoczonych - zgromadził on w nich już przeszło 131 milionów dolarów, co jest osiągnięciem bardzo dobrym jak na produkcję bardziej ambitną z kategorią wiekową R. Na całym świecie zarobki tej produkcji sięgnęły 283,7 milionów dolarów, co jest trzecim wynikiem, jeśli chodzi o wszystkie dzieła reżysera z Knoxville.

Spider-Man: Daleko od domu okazał się ogromnym hitem dla Sony. - Spider-Man i Król Lew nie pomogli - to nie były rekordowe wakacje w box office - wiadomość - 2019-09-03
Spider-Man: Daleko od domu okazał się ogromnym hitem dla Sony.

Kolejnym wygranym tegorocznego okresu wakacyjnego jest wytwórnia Lionsgate. John Wick 3 wygenerował na całym świecie 321,5 miliona dolarów, co czyni go najbardziej kasową produkcją w całej serii z Keanu Reevesem w roli głównej. Natomiast Świat w ogniu z Gerardem Butlerem zaliczył bardzo przyzwoity debiut na amerykańskim rynku i po dwóch tygodniach wyświetlania ma na swoim koncie 43,9 miliona dolarów. Bardzo dobrze poradził sobie również Universal, którego Hobbs i Shaw zarobił w USA 159 milionów dolarów (a 684,3 miliona we wszystkich zakątkach naszej planety).

Słabszy okres wakacyjny w Ameryce w porównaniu z ubiegłym rokiem to nie jedyna kiepska wiadomość dla branży kinowej. Jak na razie łączne zarobki filmów w tym roku są o 6% gorsze od tych, jakimi mogły pochwalić się produkcje w ubiegłym roku w tym samym czasie. Przed nami jednak dość gorący okres, w którym swoje premiery będą miały takie tytuły, jak To: Rozdział II, Kraina lodu 2, Jumanji: Następny poziom i co najważniejsze, Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie. Niewykluczone zatem, że ostatecznie całkowita suma pieniędzy wydanych przez widzów w kinach będzie w tym roku wyższa niż w ubiegłym.

  1. Oficjalna strona firmy Comscore
  2. Box Office Mojo – informacje o zarobkach filmów

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. W GRYOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii oraz gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube.

więcej

filmy i seriale filmy box office Król Lew (2019)