Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 marca 2012, 17:17

autor: Olek

Sony o przełomie w dystrybucji elektronicznej gier PC

Matt Hatton z Sony Digital Audio Disc Corporation twierdzi, że jesteśmy świadkami zwrotnego punktu w historii gier komputerowych. Z analiz firmy wynika, że na rynkach amerykańskim i brytyjskim już ponad połowa egzemplarzy pecetowych tytułów sprzedawana jest w dystrybucji elektronicznej. Co więcej, w ciągu najbliższego roku odsetek ten powinien wyraźnie wzrosnąć.

Sony o przełomie w dystrybucji elektronicznej gier PC - ilustracja #1

Gry wydawane na tradycyjnych nośnikach danych powoli odchodzą do lamusa. Według ustaleń firmy Sony DADC, która świadczy usługi dla ponad 25 sprzedawców i wydawców działających w segmencie dystrybucji elektronicznej (m.in. koncernu Electronic Arts oraz serwisu Metaboli), w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii więcej niż co drugi egzemplarz gry PC sprzedawany jest obecnie w formie plików do pobrania przez sieć Internet.

W rozmowie z serwisem MCV Matt Hatton z Sony DADC wyjawił, że na amerykańskim rynku barierę 51% udało się przekroczyć osiem miesięcy temu. W tej chwili odsetek kopii gier PC sprzedawanych tam w dystrybucji cyfrowej zbliża się już do 60%. Najprawdopodobniej w najbliższej przyszłości proporcje przesuną się jeszcze bardziej na korzyść elektronicznych wersji, na które panuje coraz większy popyt wśród komputerowych graczy.

„Jesteśmy na drodze, z której nie można już zawrócić. W ciągu sześciu do dwunastu miesięcy nastąpi wielki pęd w kierunku usług elektronicznych (związanych ze sprzedażą gier – przyp. red.). To początkowo doprowadzi do rozdrobnienia rynku, jednak w ciągu pięciu, sześciu lat wyłoni się więcej kluczowych graczy” - prognozuje Murray Rigluth, dyrektor techniczny Sony DADC.

Więcej o zmianach, jakie na naszych oczach dzieją się w dystrybucji elektronicznej dowiecie się z lektury obszernego artykułu poświęconego rozwojowi takich platform jak Steam, Origin i GOG.

  1. Rewolucja w elektronicznej dystrybucji - Steam, Origin, GOG