futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 17 października 2023, 15:00

Intel oficjalnie zmienia nazewnictwo procesorów, dobrze znane „Core i” zostanie zastąpione

Meteor Lake to generacja układów Intela, która może zasłynąć nie tylko technologią i wydajnością. To także pierwsza od 17 lat zmiana w nazwach procesorów Intela.

Źródło fot. Intel / Adi Goldstein / Unsplash
i

Nowa generacja procesorów Intela o nazwie Meteor Lake to nie tylko postęp w wydajności i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Intel ewoluuje także marketingowo. Przyszła generacja układów to drobna, ale zarazem istotna zmiana w nazewnictwie procesorów. Znika dobrze znana marka „Core i”, zastąpiona przez samodzielne „Core”.

Nowe procesory Intel Core

Intel informuje i wyjaśnia pewne zagadnienia związane ze zmianą brandingu swoich procesorów. Nowe układy już nie będą nazywane, według przykładu „Core i7”, ale zamiast tego ujrzymy „Core 7, Core 9”. Zniknie literka „i” w nazwie i to po 17 latach (od 2006 roku) jej stosowania w wielu generacjach procesorów.

Mapa drogowa technologii klienckich Intela wkracza w nową erę, zaczynając od Meteor Lake, a nowa marka Intel Core/Core Ultra pomaga to podkreślić, jednocześnie upraszczając proces wyboru dla użytkowników. Użytkownicy komputerów PC będą mogli łatwo zidentyfikować odpowiedni procesor dla swoich codziennych potrzeb obliczeniowych, przy czym procesory Core Ultra reprezentują najnowszą architekturę i funkcje Intela dla entuzjastów, podczas gdy procesory Core są przeznaczone bardziej dla naszych głównych odbiorców – Intel.

To zarazem wyjaśnia, czym będą układy oznaczone, jako „Core Ultra”. Wbrew wielu wcześniejszym pogłoskom, to nie procesory stricte mobilne, ale modele wyższe technologicznie (i zapewne cenowo), przeznaczone dla entuzjastów. Produkty zawierające samo „Core” w nazwie z kolei skategoryzowano jako mainstream.

Procesory Intela znajdziesz na Allegro

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby modele Ultra spotykane były zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Będą one wykorzystywać nowoczesne konfiguracje rdzeni i technologie, podczas gdy „zwykłe” procesory Core mogą być rozwojowymi wersjami poprzednich generacji układów. Może w ten sposób Intel chce pogodzić wielbicieli nowinek, hybrydowych procesorów z rdzeniami AI z bardziej konserwatywnymi fanami marki, którzy stawiają na przejrzystość i wydajność. Firma pragnie zaoferować gamę modeli, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej