Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 28 sierpnia 2014, 12:12

Boyhood, Rio, I Love You - weekendowe premiery filmowe

Ostatni weekend sierpnia w polskich kinach to totalny brak wybuchowych filmów. Dystrybutorzy proponują premierę bardzo ciekawego Boyhood, produkcji kręconej przez 12 lat, oraz lekki misz-masz o miłości w Rio De Janeiro, nową animację pana Miyazakiego i trzy inne, niszowe propozycje.

Boyhood

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Ostatnia naprawdę ważna sierpniowa premiera to jedyny tego typu projekt w historii kina. Richard Linklater (trylogia Przed... z Ethanem Hawke'iem i Julie Delpy oraz niedoceniana Szkoła rocka) zrealizował pozornie szalony pomysł przedstawienia pełnej historii dojrzewania pewnego młodzieńca. W normalnym filmie rzecz zostałaby załatwiona kilkoma podobnymi do siebie młodymi aktorami. W Boyhood aktor jest jeden, a czas realizacji filmu wyniósł 12 lat. Reżyser wraz z ekipą odwiedzali aktorów co kilka miesięcy i kręcili zaplanowane (i nie tylko – scenariusz szybko stał się jedynie szablonem do wielu tworzonych w biegu scen) sekwencje, by po ponad dekadzie zaprezentować widzom gotowy, 2,5 godzinny produkt końcowy. Znając dryg Linklatera do słodko-gorzkiego prezentowania ludzkich losów mam nadzieję na coś naprawdę wyjątkowego, co nie znudzi i skłoni nie tylko do uśmiechu, ale i refleksji.

  1. Reżyseria: Richard Linklater
  2. Grają: Ellar Coltrane, Ethan Hawke, Patricia Arquette

Rio, I Love You

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Po Nowym Jorku i Paryżu przyszedł czas na inny kontynent i inne słynne miasto. Zarówno New York, I Love You i Paris, I Love You były zbiorami krótkich etiud opowiadających o różnych obliczach miłości w danym mieście. Przy okazji Rio De Janeiro będzie tak samo – 10 reżyserów przedstawi 10 filmowych etiud o miłości. Każda z nich to inni bohaterowie, mniej lub bardziej znani aktorzy i bez wątpienia bardzo różny poziom realizacji, wrażliwości i filmowej duszy. Nie mam wątpliwości, że na koniec lata wielu ucieszy się z możliwości przeżycia kinowej podróży do Ameryki Południowej, ale jestem też pewien, że w takim natłoku filmowców musi znaleźć się ktoś, komu powinie się noga i zaprezentuje coś słabszego od pozostałych. Tak czy siak – miłych wrażeń.

  1. Tytuł oryginalny: Rio, Eu Te Amo
  2. Reżyseria: każdy segment ma innego twórcę
  3. Grają: John Turturro, Harvey Keitel, Rodrigo Santoro, Emily Mortimer

Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:

  1. Zrywa się wiatr (mistrz Hayao Miyazaki i kolejna animacja – tym razem opowiadająca o projektancie myśliwców podczas II wojny światowej).
  2. Hotel (opowieść o poporodowej depresji),
  3. W jego oczach (brazylijski melodramat o miłości niewidomego nastolatka),
  4. Barbie i tajemnicze drzwi (kolejna odsłona animacji o najsłynniejszej z lalek).

Zapraszam za tydzień do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Warto wiedzieć, co grają kina.