Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 maja 2023, 17:20

Polscy weterani Wiedźmina i Cyberpunka założyli nowe studio, tworzą grę postapo

Czołowi twórcy Wiedźmina 3 i Cyberpunka 2077 założyli własne studio gier o nazwie Blank. Pierwszym projektem doświadczonych deweloperów będzie produkcja osadzona w uniwersum postapo.

Źródło fot. Blank.
i

Byli pracownicy CD Projekt Red, którzy do niedawna współtworzyli takie tytuły jak Cyberpunk 2077 czy Wiedźmin 3: Dziki Gon, ogłosili dzisiaj utworzenie nowego studia gier – Blank.

Inicjatorami projektu Blank są Mateusz Kanik, projektant Cyberpunka 2077 i współreżyser trzeciej odsłony Wiedźmina, a także Jędrzej Mróz i Marcin Jefimow, producenci wykonawczy trzeciej części przygód o Geralcie, oraz Mikołaj Marchewka, jeden z twórców studia Rookiez from Warsaw S.A.

Oprócz wyżej wspomnianych deweloperów, do drużyny Blank dołączyli także: Michał Dobrowolski (wcześniej CD Projekt Red), Artur Ganszyniec (CD Projekt Red, 11 bit studios) oraz Grzegorz Przybysz (Division 48 Studio, Artificer).

Przy okazji ujawnienia studia twórcy zdradzili, że ich pierwszym dziełem będzie gra osadzona w uniwersum postapokaliptycznym. Produkcja doczekała się grafiki koncepcyjnej (poniżej), która jednak nie zdradza zbyt wiele.

Polscy weterani Wiedźmina i Cyberpunka założyli nowe studio, tworzą grę postapo - ilustracja #1
Źródło: Blank.

Studio Blank stawia na równowagę

Nowe studio jest ulokowane w Warszawie i ma rozpocząć działanie jako średniej wielkości zespół. Planowo Blank ma zasilić 60 deweloperów, którzy będą współtworzyć pierwszy projekt.

Jak jasno wynika z komunikatu Mateusza Kanika, studio w pierwszej kolejności postawi na higienę pracy, czyli tzw. work-life balance. Z kolei gry dewelopera ma charakteryzować przede wszystkim głębia fabularna.

Po latach pracy w coraz bardziej konserwatywnej branży jesteśmy gotowi do tworzenia odważnych, wpływowych projektów, które podzielają naszą wyjątkową kreatywność i wartości. Tam, gdzie branża opowiada się za dyktaturą kreatywnych jednostek, my chcemy przekazać własność zespołowi. Tam, gdzie branża opiera się na kulturze crunchu, my preferujemy równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Tam, gdzie branża mówi, że większe znaczy lepsze, my skupiamy się na dopracowanych grach z naciskiem na emocje, fabułę i kunszt.

Marcin Przała

Marcin Przała

Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Grami interesuje się od najmłodszych lat, a szczególne miejsce w jego sercu zajmują Call of Duty 4: Modern Warfare i Dragon Age: Początek. Zamiłowanie do elektronicznej rozrywki sprawiło, że tematem jego pracy licencjackiej stało się zjawisko immersji. Dzisiaj przede wszystkim miłośnik soulslike'ów oraz klasycznych RPG-ów. Poza grami lubi literaturę z gatunku dark fantasy, a ponadto od wielu lat z zapartym tchem śledzi rozgrywki angielskiej Premier League, gdzie gra jego ukochany klub – Chelsea.

więcej