Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 25 czerwca 2014, 16:22

autor: Adrian Werner

Baldur's Gate, Monkey Island 2 czy Doom czyli przegląd klasyków na sprzęcie mobilnym

Na smartfony oraz tablety przenoszonych jest sporo starszych produkcji, uznawanych za klasyki na pecetach i konsolach. W tym przeglądzie postanowiliśmy przyjrzeć się najciekawszym z nich.

Gracze mobilni nie mogą narzekać na brak nowych tytułów. Każdego tygodnia usługi App Store i Google Play są wręcz zalewane świeżymi produkcjami. Jednocześnie jednak, na smartfony oraz tablety przenoszonych jest sporo starszych produkcji, uznawanych za klasyki na pecetach i konsolach. Niektóre z nich są czystymi konwersjami, podczas gdy inne oferują liczne ulepszenia, ale wszystkie pozwalają zapoznać się z tytułami, które odegrały istotną rolę w rozwoju całej branży. Postanowiliśmy przyjrzeć się najciekawszym tego typu grom dostępnym obecnie na rynku mobilnym.

Oczywiście, każda taka lista musi być subiektywna, więc jeśli macie innych faworytów to podzielcie się nimi koniecznie w komentarzach.

Baldur's Gate Enhanced Edition

Zaczynamy od Baldur's Gate Enhanced Edition, czyli legendarnego RPG-a, który katapultował studio BioWare do pierwszej ligi twórców tego gatunku. Oryginał ukazał się na pecetach w 1998 roku i przez te 16 lat gra nic się nie zestarzała. Wciąż jest to olbrzymia produkcja, zapewniająca co najmniej kilkadziesiąt godzin zabawy, ze świetną kampanią i dającym dużo satysfakcji systemem walki rozgrywanym w czasie rzeczywistym z aktywna pauzą. Twórcy całkiem przyzwoicie dopasowali interfejs do ekranów dotykowych, wprowadzili całą zawartość rozszerzenia Opowieści z Wybrzeża Mieczy i trochę własnej dodatkowej treści.

Baldur’s Gate na App Store (36 zł)

Baldur’s Gate na Google Play (28 zł)

Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's Revenge

Dla miłośników przygodówek doskonałą propozycją będzie Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's Revenge. Pierwowzór do dzisiaj zaliczany jest do absolutnej czołówki tego gatunku i to nie bez powodu, gdyż posiada zwariowane, ale pomysłowe zagadki oraz wspaniały scenariusz, który potrafi rozśmieszyć do łez. Produkcja jest znacznie trudniejsza niż to, do czego przyzwyczaili nas współcześni deweloperzy, ale w razie problemów można wspomóc się systemem podpowiedzi. Autorzy kompletnie przerobili całą oprawę graficzną, zastępując uroczo rozpikselowane tła i postacie obrazami w znacznie wyższej rozdzielczości, ale jednocześnie pozostawili także opcję włączenia oryginalnej oprawy.

Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's Revenge na App Store (10 zł)

Another World – 20th Anniversary

Kolejnym tytułem na naszej liście jest Another World – 20th Anniversary, czyli odświeżona wersja jeden z najlepszych gier początku lat 90-tych. Produkcja wspaniale połączyła platformówkę z silnymi elementami przygodówkowym, dając prawdziwie wybuchową mieszankę – w grze musieliśmy się wykazywać zarówno zręcznością podczas omijania przeszkód czy walki z przeciwnikami, jak i sporym sprytem. Co ważne, wszystko to spięto klamrą wyśmienitego scenariusza. Mobilna wersja oparta jest na wypuszczonym kilka lat temu remake’u. Poprawiono w nim głównie muzykę i grafikę, choć jednocześnie zachowano unikalny styl graficzny oparty na prostych wektorach. Dla purystów przewidziano także opcję włączenia oryginalnej oprawy wizualnej.

Another World – 20th Anniversary na App Store (14 zł)

Another World – 20th Anniversary na Google Play (9 zł)

Carmageddon

Miłośnikom gier wyścigowych polecamy Carmageddon, czyli jedną z najbardziej kontrowersyjnych gier lat 90-tych. Powód ówczesnego oburzenia był prosty – w tym tytule równie duże znaczenie jak osiąganie dobrych czasów miało jak najbardziej efektowne rozjeżdżanie przechodniów. Dzisiaj brutalność produkcji już nie szokuje, a wręcz bawi swoim przerysowaniem. Carmageddon mimo to skutecznie się broni, gdyż wciąż posiada wyśmienity klimat, masę pomysłowych tras oraz ciekawy system tricków. Autorzy poprawili także grafikę i choć nie ma co tutaj szukać oprawy mogącej konkurować ze współczesnymi superprodukcjami pokroju Real Racing 3, to i tak na grę patrzy się z przyjemnością dzięki jej unikalnej stylistyce.

Carmageddon na App Store (3,5 zł)

Carmageddon na Google Play (3,5 zł)

Doom Classic

Na iOS przeniesiono również jednego z najsłynniejszych FPS-ów w historii. Doom Classic to lekko podretuszowana i rozszerzona konwersja pierwszej części tego cyklu, zawierająca wszystko to, za co fani pokochali pierwowzór. Mamy więc brutalną rozgrywkę, dużą różnorodność wrogich demonów i uzbrojenia oraz mapy przypominające labirynty skonstuowane przez szaleńca. Do tego struktura gry powoduje, że płynnie udało się ją przenieść na ekrany dotykowe i całość sprawdza się na nich znacznie lepiej niż większość współczesnych FPS-ów.

Doom Classic na App Store

Sonic The Hedgehog 2

Firma Sega od dłuższego czasu przenosi na urządzenia mobilne swoje klasyki i wśród nich znalazła się gra Sonic The Hedgehog 2, czyli druga odsłona popularnej serii z błękitnym jeżem w roli głównej. Ten tytuł to prawdziwa legenda i jedna z najlepszych 16-bitowych platformówek, z różnorodnymi planszami gęsto wypełnionymi sekretami oraz szaleńczym tempem rozgrywki. Tworząc konwersję autorzy przygotowali nowy system sterowania, który zaskakująco dobrze sprawuje się w akcji oraz dodali liczne dodatkowe postacie, poziomy i tryby. Wszystko to sprawia, że dla miłośników platformówek jest to pozycja obowiązkowa.

Sonic The Hedgehog 2 na App Store (11 zł)

Sonic The Hedgehog 2 na Google Play (11 zł)

The Lords of Midnight

Z kolei The Lords of Midnight to odświeżona wersja produkcji z 1984 roku, czyli zdecydowanie najstarszej na tej liście. Pierwowzór wyprzedzał jednak swoje czasy tak dramatycznie, że nawet dzisiaj imponuje skalą i poziomem rozbudowania. Tytuł opowiada o wojnie toczonej o kontrolę nad krainą fantasy Midnight, a konflikt ten rozgrywany jest za pomocą koktajlu gatunkowego łączącego elementy strategii, RPG-ów i przygodówek. Aby zwyciężyć siły ciemności możemy albo wyruszyć na typową dla gier roleplaying wyprawę w celu zniszczenia potężnego artefaktu lub poprowadzić całe armie do bitew. Obie metody oferują dużo zabawy, jednak najciekawiej jest połączyć te podejścia, co pozwala w pełni docenić jak rozbudowany jest ten klasyk.

The Lords of Midnight na App Store (3 zł)

The Lords of Midnight na Google Play (3 zł)

Prince of Persia Classic

Ostatnią grą na naszej liście jest Prince of Persia Classic. Stanowi ona komplenty remake pierwszej części cyklu. Cała grafika została stworzona od nowa, a postać księcia opracowano w oparciu o trylogię Sands of Time. Mocno rozszerzono również zakres ruchów bohatera, czyniąc go znacznie bardziej uzdolnionym akrobatycznie. Rdzeń projektu jest jednak taki sam jak pierwowzoru i tradycyjnie musimy unikać pułapek, celnie wykonywać skoki oraz pojedynkować się na szable z licznymi przeciwnikami, a same poziomy również strukturą odpowiadają oryginałowi. Standardowy tryb jest łatwiejszy niż w latach 80-tych ubiegłego wieku, ale dla bardziej upartych graczy przygotowano opcję znaną z pierwowzoru, gdzie na dotarcie do końca mamy tylko 60 minut. Wszystko to w sumie daje ciekawą pozycję, która może równie dobrze przypaść do gustu miłośnikom klasyki, jak i zwolennikom współczesnych rozwiązań.

Prince of Persia Classic na App Store (7 zł)

Prince of Persia Classic na Google Play (7 zł)

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej