Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 września 2021, 17:58

autor: Pingwin

YouTube chwali się liczbą subskrypcji Premium i Music, ale coś tu nie gra

Google cieszy się wysokim wynikiem subskrybujących YouTube Premium oraz YouTube Music. Liczby wzbudzają jednak wątpliwości.

YouTube poinformował na swoim blogu, że usługi Premium oraz Music razem osiągnęły 50 mln subskrybentów. Ostatni udostępniony raport wykazał, że w grudniu 2020 roku odnotowały one sumę 30 mln użytkowników. Oznacza to wzrost o 20 mln w kilka miesięcy. I choć takie osiągnięcie robi wrażenie, wątpliwości budzi podana liczba – nie wiemy, która z usług może pochwalić się większą liczbą abonentów. Co więcej, do tego na pozór sporego rezultatu wliczono również konta z wersją próbną. Dodatkowo we wrześniu 2020 roku, czyli kilka miesięcy wcześniej, zlikwidowano Google Play Music, co mogło wpłynąć na wybór konsumentów – w tamtym okresie YouTube Music oferowało aż 4 miesiące próbne (obecnie jedynie miesiąc).

YouTube Premium miało swoją premierę w Polsce w 2019 roku. Wtedy też pojawiło się YouTube Music, bezpośredni konkurent Spotify oraz Apple Music, oferujący za 19,99 zł miesięcznie brak reklam podczas słuchania oraz możliwość odtwarzania w tle i pobierania muzyki. Natomiast YouTube Premium w miesięcznej cenie 23,99 zł gwarantuje wszystko to, co YouTube Music, a także pobieranie filmów oraz YouTube Originals.

Czy najnowsza podana liczba oznacza, że działa kampania reklamowa, w dość nachalny sposób sugerująca użytkownikom wykupienie YouTube Premium? Niekoniecznie. Biorąc pod uwagę wersje „trial”, 50 mln może się okazać w dużej części chwilowym i bardzo niepewnym stanem rzeczy. Istotny udział w tym wyniku mogą mieć użytkownicy korzystający z darmowych okresów próbnych, dodawanych także do niektórych produktów (jak Samsung Galaxy) czy usług (Discord Nitro). Po ich upłynięciu nie wszyscy będą chcieli płacić.

Podawanie jedynie zagregowanych danych z obu usług łącznie z bezpłatnymi okresami próbnymi może sugerować, że rezultaty nie spełniają oczekiwań Google, które próbuje maksymalnie zwiększyć ostateczną liczbę użytkowników.

YouTube chwali się liczbą subskrypcji Premium i Music, ale coś tu nie gra - ilustracja #1

YouTube Premium i YouTube Music rosną w siłę. Źródło: unsplash.com

Porównajmy zatem dane. Wiemy już, że YouTube może pochwalić się 50 mln subskrybentów. Jeśli zaś chodzi o inne najpopularniejsze aplikacje streamingowe, rzecz przedstawia się następująco:

  • Spotify – około 165 milionów subskrybentów,
  • Apple Music – około 60 mln subskrybentów.

W takim zestawieniu YouTube plasowałby się na ostatnim miejscu i chociaż różnica między nim a Apple Music jest właściwie niewielka, nadal kwestią sporną pozostaje faktyczna liczba wykupionych subskrypcji oraz bezpłatnych wersji próbnych.

YouTube chwali się liczbą subskrypcji Premium i Music, ale coś tu nie gra - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.