Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 marca 2022, 10:44

Wyciekła cena RTX 3090 Ti - będzie drogo

Do premiery układu RTX 3090 Ti został nieco ponad tydzień. Po ostatnich obniżkach cen kart graficznych można było z nadzieją patrzeć na potencjalną wycenę tego GPU. Jednak oferta jednego z kanadyjskich sprzedawców skutecznie studzi nasz zapał.

Z najnowszych informacji wynika, że RTX 3090 Ti zadebiutuje już 29 marca. Użytkownik Twittera zamieścił ofertę jednego z kanadyjskich sklepów, w której pojawiła się długo wyczekiwana karta graficzna. Jej cena może jednak przyprawić o spory ból głowy.

W bazie sklepu pojawiły się dwa modele tego układu. Pierwszym z nich jest ASUS GF TUF Strix w wersji 24 GB, który wyceniono na prawie 4650 dolarów kanadyjskich. Drugą dostępną w ofercie kartą jest ASUS ROG STRIX LC 24 GB – trzeba za nią zapłacić około 5240 dol. kanadyjskich.

Karty graficzne Nvidii kupicie tutaj

Po przeliczeniu na złotówki daje to naprawdę astronomiczne kwoty. Jak inaczej można bowiem określić to, że za RTX-a 3090 Ti przyjdzie nam zapłacić około 15-17 tysięcy złotych, w zależności od modelu karty. Niemal identyczne wyceny wyciekły w styczniu, więc można się spodziewać, że właśnie tyle będzie kosztowała najmocniejsza karta graficzna Nvidii.

Co zaoferuje RTX 3090 Ti?

Czy jednak specyfikacja modeli RTX 3090 Ti będzie wystarczającym argumentem, aby je kupić? Bazując na wcześniejszych informacjach można stwierdzić, że nie zapowiada się na zbyt dużą różnicę w wydajności w porównaniu ze zwykłym RTX-em 3090.

  • Taktowanie bazowe – 1560 MHz
  • Taktowanie turbo – 1860 MHz
  • Jednostki CUDA – 10 752
  • Rdzenie RT – 84
  • TDP – 450 W

W porównaniu z RTX-em 3090 różnice są marginalne – bazowy model posiada 10 496 jednostek CUDA, 82 rdzenie RT, a jego taktowanie bazowe ustalone jest na poziomie 1395 MHz. Jednak w polskich sklepach z elektroniką kosztuje on niespełna 11 tysięcy złotych. Czy więc dopłata kilku tysięcy zł dla wzrostu wydajności na poziomie kilku procent będzie opłacalna?

Na pocieszenie pozostaje fakt, że w ostatnich miesiącach zauważyliśmy zdecydowaną poprawę sytuacji na rynku kart graficznych. Od początku marca ceny niektórych układów spadły nawet o 20%. Nadal jednak kosztują one więcej, niż powinny według MSRP.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.