Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 maja 2021, 10:35

Majowa aktualizacja Windows 10 stwarza problemy z dźwiękiem i wydajnością

W zeszły wtorek Windows 10 otrzymał w ramach Patch Tuesday kolejną ważną aktualizację. Niestety, po raz kolejny łatka okazała się niepozbawiona irytujących błędów. Co tym razem zostało zepsute w aktualizacji do Windows 10?

Szkodliwa łatka oznaczona została numerem KB5003173. Z informacji na jej temat wynika, że miała to być aktualizacja zwiększająca głównie bezpieczeństwo podczas użytkowania systemu. Niestety, po raz kolejny coś poszło nie tak i użytkownicy skarżą się na nowe błędy. Jednym z nich jest problem z dźwiękiem, który pojawia się sporadycznie w niektórych grach i aplikacjach. Czym objawia się nowy bug w patchu do Windows 10?

Majowa aktualizacja Windows 10 stwarza problemy z dźwiękiem i wydajnością - ilustracja #1
Czy doczekamy się w końcu aktualizacji, która nie stworzy jeszcze więcej problemów?

Niektórzy użytkownicy zauważyli wyciszenie lub nadmierną głośność dźwięku dochodzącego z głośników. Dzieje się tak niezależnie od domyślnych ustawień, które są przez system ignorowane. Z najnowszych informacji wynika, że problem ten dotyczy w głównej mierze systemów audio Dolby Digital 5.1. Microsoft jest w pełni świadom problemów związanych z głośnością w łatce KB5003173 i obiecuje naprawę. Jeśli dotknął Was ten problem, to pomóc może tymczasowe rozwiązanie, o którym możecie przeczytać tutaj.

Oczywiście, jak można się było domyślić, problemy z dźwiękiem nie były jedynymi, które pojawiły się w nowej aktualizacji. Niektórzy użytkownicy skarżyli się na problem z instalacją aktualizacji, która zawieszała się i potrzebny był twardy reset komputera. Oprócz tego u niektórych osób patch spowodował drastyczne spadki wydajności. Jest to problem pojawiający się praktycznie przy każdej aktualizacji i wydaje się, że Microsoft nie potrafi sobie do końca z tym poradzić. Kolejną niedogodnością zgłoszoną przez użytkowników, wywołaną przez aktualizację KB5003173, jest błąd związany z portami USB. Po zainstalowaniu patcha urządzenia podłączone przez USB nie są wykrywane przez menedżera urządzeń. Nie pomaga aktualizacja sterowników ani ponowna instalacja niedziałającego sprzętu.

Na szczęście aktualizację można łatwo odinstalować. Wystarczy wejść do ustawień Windows 10, skąd przechodzimy do opcji „Windows Update”. Następnie należy wyświetlić historię aktualizacji oraz wcisnąć opcję „Odinstaluj aktualizacje”. W nowym oknie wyszukujemy łatkę oznaczoną numerem KB5003173 i ją usuwamy. Po ponownym uruchomieniu komputera nasz system przełączy się na poprzednią wersję.

Majowa aktualizacja Windows 10 stwarza problemy z dźwiękiem i wydajnością - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.