Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 października 2021, 11:49

Ma 90 lat i leci w kosmos. Gwiazdor Star Treka jest nie do zdarcia

William Shatner, aktor grający główną rolę w serii Star Trek, ma szansę stać się prawdziwym astronautą. Weźmie udział w kolejnym locie Blue Origin. Oglądaj z nami transmisję na żywo misji NS-18.

W SKRÓCIE:
  • O godzinie 14:30 rozpocznie się transmisja z lotu rakiety Blue Origin, w załodze której znajdzie się aktor William Shatner.

William Shatner urodził się w 1931 roku, czyli ma w tej chwili już 90 lat. Dzięki Blue Origin może stać się prawdziwym astronautą i zarazem najstarszym człowiekiem w kosmosie (poprzedni rekord należał do Wally Funk, która w wieku 82 lat dołączyła do drużyny kosmicznej razem z Jeffem Bezosem). Aktor weźmie udział w kolejnym locie rakiety New Shepard, którego okno startowe zaczyna się o godzinie 14:30. Misja będzie transmitowana m.in. w serwisie YouTube.

Być może nasi najmłodsi czytelnicy nie kojarzą osoby Williama Shatnera. To aktor, który grał główną rolę w oryginalnej (pierwszej) serii Star Trek, emitowanej w latach 1966 – 1969. Serialowy kapitan statku Enterprise, James Tiberius Kirk, zdobył sporą popularność i wychował pokolenie tzw. trekkies – fanów marki „Gwiezdnej Wędrówki”.

Misja kosmiczna ma charakter komercyjny. Oprócz Williama udział w niej wezmą:

  • Audrey Powers – wiceprezes Blue Origin ds. misji i operacji lotniczych;
  • Chris Boshuizen – współzałożyciel firmy Planet zajmującej się obserwacją Ziemi;
  • Glen de Vries – wiceprezes ds. nauk przyrodniczych i zdrowia we francuskiej firmie Dassault Systemes.
Ma 90 lat i leci w kosmos. Gwiazdor Star Treka jest nie do zdarcia - ilustracja #1
Załoga misji NS-18, William Shatner drugi od lewej. Źródło: Blue Origin

Statek kosmiczny New Shepard dotrze na skraj atmosfery – do tzw. linii Karmana uważanej za granicę kosmosu. Dotarcie na wysokość 100 kilometrów i powrót powinny zając ok. 11 minut. William Shatner uważa, że to wydarzenie:

(…) Zmieni życie, nie z powodu podniebnej przygody, ale z powodu ludzi, z którymi się spotykam i rozmawiam.

Zapraszamy do oglądania transmisji i mamy nadzieję, że uczestnicy wyprawy nie spotkają na swoje drodze Klingonów.

Ma 90 lat i leci w kosmos. Gwiazdor Star Treka jest nie do zdarcia - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.