Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 grudnia 2017, 18:12

autor: Góral

Uważajcie, co kupujecie, bo AMD po cichu zmieniło konfigurację Radeona RX 560 [news zaktualizowany]

Firma AMD dokonała dziwnego ruchu i zmieniła konfigurację karty grafiki Radeon RX 560. Od jakiegoś czasu słabszy model sprzedawany jest pod tą samą nazwa, co mocniejszy.

Aktualizacja

Otrzymaliśmy odpowiedź od przedstawiciela firmy AMD. W przesłanym komunikacie stwierdzono, że podjęto już działania w celu zażegnania problemu – opisy sprzedawanych kart mają zawierać informacje o liczbie jednostek obliczeniowych i procesorów strumieniowych. Producent potwierdził również, że zmiany weszły w życie latem. Poniżej wklejamy otrzymaną wypowiedź:

„Zgadza się, że dostępne są wersje kart graficznych Radeon RX 560 z 14 CU (896 procesorów strumieniowych) i 16 CU (1024 procesorów strumieniowych). Wprowadziliśmy wersję 14 CU tego lata, aby zapewnić producentom i rynkowi więcej opcji konfiguracji kart z serii RX 500. Zwrócono nam uwagę, że niektórzy producenci AIB i sprzedawcy nie rozróżniają jasno między tymi dwoma wariantami, więc podjęliśmy natychmiastowe kroki w celu zażegnania tego problemu: pracujemy ze wszystkimi partnerami spośród producentów i kanału sprzedaży, aby upewnić się, że opisy produktów i nazwy wyjaśniają liczbę CU, aby gracze i inni konsumenci wiedzieli dokładnie, co kupują. Przepraszamy za zamieszanie, jakie to mogło spowodować.”

Oryginalna wiadomość

Oto Radeon RX 560, ale czy słabszy czy mocniejszy, tego już nie wiemy. - Uważajcie, co kupujecie, bo AMD po cichu zmieniło konfigurację Radeona RX 560 [news zaktualizowany] - wiadomość - 2017-12-06
Oto Radeon RX 560, ale czy słabszy czy mocniejszy, tego już nie wiemy.

W sieci pojawiły się niepokojące informacje w sprawie karty grafiki Radeon RX 560. Zadebiutowała ona w kwietniu i na początku oferowała 16 jednostek obliczeniowych i 1024 procesory strumieniowe. W międzyczasie w Chinach pojawił się nowy model Radeon RX 560D, który został nieco okrojony (odpowiednio 14 jednostek i 896 procesorów). Na tym sprawa by się zakończyła, ale AMD po cichu zmieniło konfigurację zwykłej 560-tki na tę z 560D. Modyfikację wprowadzano na rynkach europejskich i amerykańskim.

O sytuacji poinformował serwis heise.de, który zauważył, że w Niemczech sprzedawane są karty grafiki Radeon RX 560 o słabszej konfiguracji. Oficjalna strona GPU została już zaktualizowana o nowe szczegóły, ale, jak zauważono w serwisie PCWorld, jeszcze do 7 lipca widniała tam tylko informacja o 16 Compute Units i 1024 procesorach strumieniowych. Nie wiadomo więc, kiedy na nasz kontynent trafił słabszy model, ale jeżeli kupowaliście go w ostatnich miesiącach, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że macie właśnie okrojoną wersję.

Obecnie Radeona RX 560 możecie kupić w słabszej lub mocniejszej wersji. Problem w tym, że ciężko rozpoznać, która jest którą.
Obecnie Radeona RX 560 możecie kupić w słabszej lub mocniejszej wersji. Problem w tym, że ciężko rozpoznać, która jest którą.

Gdyby oba modele funkcjonowały obok siebie, jako Radeon RX 560 i Radeon RX 560D, to można by było łatwo i szybko sprawdzić, który jest który. Jednak, gdy ta sama karta jest sprzedawana w dwóch wersjach, a do tego ma taką samą nazwę, to powstaje problem. Jeżeli więc nosicie się z zamiarem kupna tego GPU, to przed inwestycją dokładnie sprawdźcie, co otrzymacie w zamian za Wasze pieniądze.

Co na to wszystko AMD? Jeszcze nie wiemy, ale skontaktowaliśmy się z firmą w tej sprawie i jak tylko otrzymamy oficjalny komunikat, to nie omieszkamy Was o tym poinformować.