Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 maja 2019, 13:52

ThinkPad X1 - pierwszy laptop z elastycznym ekranem od Lenovo

Firma Lenovo zaprezentowała prototypowy model „składanego" laptopa. Urządzenie nie posiada klawiatury - jej miejsce zajmuje część dotykowego ekranu. Istnieje szansa, że sprzęt trafi do sprzedaży w 2020 roku.

Przyszłość na wyciągnięcie ręki. - ThinkPad X1 - pierwszy laptop z elastycznym ekranem od Lenovo - wiadomość - 2019-05-14
Przyszłość na wyciągnięcie ręki.

Jeżeli sądziliście, że elastyczne ekrany to wyłącznie przyszłość smartfonów, to firma Lenovo wyprowadzi Was z błędu. Koncern pochwalił się na konferencji Accelerate 2019 najnowszą konstrukcją „składanego” laptopa. Oczywiście można powiedzieć, że przecież każdy laptop jest składany, jednak nie w taki sposób. Prototypowy model ThinkPad X1 w miejscu, gdzie zazwyczaj mamy do czynienia z klawiaturą, zaoferuje drugą część składanego ekranu. Przypomina to rozwiązanie, o którym wcześniej pomyśleli projektanci smartfonów firm Samsung i Huawei.

Pewnie trudno będzie Wam w to uwierzyć, ale ThinkPad X1 to nie pieśń odległej przyszłości. Producenci z Lenovo pracują nad tym rozwiązaniem od 3 lat i planują ustalić ostateczny kształt produktu już w 2020 roku. Oznacza to, że laptop może trafić do sprzedaży przed upłynięciem roku. Co równie ważne, jak przystało na modele z rodziny ThinkPad, sprzęt ma być produktem z kategorii premium, a nie urządzeniem dodatkowym pokroju tabletu.

Pewnie zastanawia Was, po co w ogóle tworzyć elastycznego laptopa? Odpowiedź jest w zasadzie prozaiczna: by zapewnić jeszcze lepszą mobilność. Podczas gdy firmy produkujące smartfony wciąż próbują zwiększać rozmiary swoich urządzeń, Lenovo chce uzyskać możliwie największą wydajność i zachować przy tym jak najmniejsze rozmiary - do czego przyzwyczaiła nas cała seria ThinkPadów. Rozłożony ekran OLED ma przekątną 13,3 cala i charakteryzuje się proporcjami 4:3 oraz rozdzielczością 2K. Niestety nie ujawniono pełnej specyfikacji sprzętu.

Wiemy natomiast co nieco o wadze laptopa. Twórcy chwalą się, że nie przekroczy ona 2 funtów (mniej niż 1 kilogram). Różnicę między nim a innymi laptopami widać gołym okiem. Złożony prototyp zajmuje o połowę mniej miejsca niż typowy, 13-calowy komputer przenośny. Niestety, musimy pamiętać, że jeśli chcielibyśmy korzystać z ThinkPada X1 jako laptopa, to musimy liczyć się z niewielką powierzchnią ekranu, gdyż jego część przejmie ekranowa klawiatura. Pytanie też, czy komfort pracy na ekranie dotykowym będzie na tyle wysoki, żeby urządzenie sprawdziło się jako komputer biznesowy. Ostatecznie można będzie również korzystać z dołączonego rysika.

Prawdziwe możliwości sprzętu pokażą dopiero aplikacje i programy. To od nich będzie zależało co tak naprawdę będzie można robić na laptopie. Na razie wiemy tylko, że systemem operacyjnym będzie Windows. Większej liczby szczegółów możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach, kiedy Lenovo będzie finalizować pracę nad modelem.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Lenovo