Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 listopada 2021, 13:57

Tesla przesiada się na Ryzena - nowe modele Y z procesorami AMD

Tesla kontynuuje przesiadkę na AMD. Elon Musk rezygnuje z chipów Intela w systemie informatycznym swoich aut elektrycznych. Ich miejsce zajmują procesory AMD z technologią RDNA 2.

W SKRÓCIE:
  • układy AMD Ryzen z RDNA 2 są montowane w niektórych chińskich egzemplarzach modelu Y aut elektrycznych Tesli;
  • mają one być wystarczająco mocne, aby uruchomić wymagające gry.

W systemach informacyjno-rozrywkowych aut Tesla do tej pory montowane były chipy Intela, choć nowe wersje Plaid modeli S i X funkcjonują już na układach AMD. Teraz te ostatnie trafiają też do produkcyjnych wersji crossovera Y, co może oznaczać, że producent aut elektrycznych zdaje się konsekwentnie przechodzić na podzespoły „czerwonych”. Procesory AMD Ryzen można już spotkać w chińskich egzemplarzach Tesla Y.

Tesla przesiada się na Ryzena - nowe modele Y z procesorami AMD - ilustracja #1
Tesla Y to średniej wielkości elektryczny crossover. Źródło: Tesla

Działania Elona Muska mogą zastanawiać, biorąc pod uwagę, że produkcja AMD bazuje głównie na fabrykach TSMC ulokowanych w krajach azjatyckich. Intel, który posiada własne fabryki i planuje budowę nowych, wydaje się być bardziej niezależnym dostawcą. Być może chodzi tutaj o wydajność. Układy AMD oparte na RDNA 2 mają być wystarczająco potężne, aby system „infotainment” Tesli mógł uruchomić gry, takie jak Wiedźmin 3 i Cyberpunk 2077.

Samochody Tesli wywołują wiele kontrowersji. Właściciele donoszą o problemach z ich jakością, mimo to ciężko znaleźć kogoś, kto nie marzyłby o elektrycznym aucie od Elona Muska. Jak jest naprawdę? Zapraszam do lektury artykułu:

Możliwość ujrzenia na ekranie auta nowych i wymagających gier może jednak nie być powszechnie dostępna – przecież świat boryka się z problemem dostępności półprzewodników. Procesory AMD montuje się tylko w wyższych wersjach Tesli Y i nie wiadomo, czy w ogóle trafią one do sprzedaży w innych krajach poza Chinami. A tymczasem gracze liczą na dodanie aut Tesli do gry Forza Horizon 5.

Tesla przesiada się na Ryzena - nowe modele Y z procesorami AMD - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.