Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 sierpnia 2021, 13:03

Steam Deck nie zwiększy wydajności w trybie stacjonarnym

Steam Deck nie zyska na wydajności podczas działania w trybie stacjonarnym. Zachowanie takiej samej mocy sprzętu w wypadku podłączenia do monitora 1080p i o wyższej rozdzielczości rodzi obawy o komfort grania.

W SKRÓCIE:
  • Steam Deck nie zwiększy wydajności podczas zadokowania – tak twierdzi projektant konsoli z Valve.

Konsola Steam Deck będzie posiadała możliwość podłączenia m.in. zewnętrznego monitora za pośrednictwem dodatkowego akcesorium. Zadokowany Deck pozwoli na stacjonarne granie. Ponieważ Nintendo Switch w podobnym trybie zwiększa swoją wydajność, zapytano projektanta Grega Coomera, czy Valve rozważało dodanie w swojej konsoli analogicznej funkcji.

Tak, ale nie zdecydowaliśmy się na to, aby był to naprawdę priorytetowy cel projektowy… uznaliśmy, że właściwie lepiej jest nie modyfikować działania na podstawie stanu zadokowania lub pracy mobilnej.

Oznacza to, że wydajność Steam Deck pozostanie na takim samym poziomie, niezależnie czy jest on podłączony do zewnętrznego odbiornika obrazu, czy nie. Rozdzielczość ekranu wbudowanego wynosi 1280x800 pikseli (800p). W niedużym urządzeniu przenośnym ona się sprawdza, ale stacjonarne monitory to już inna bajka. Obecnie wśród nich nie spotyka się ekranów mniejszych niż 1080p (1920x1080 pikseli). Czy podzespoły, które zostały tak dobrane, by zapewnić minimum 30 kl/s podczas grania w 800p, poradzą sobie w rozdzielczościach wyższych? Zachowując tę samą moc hardware – liczba renderowanych klatek raczej spadnie.

Linus, twórca jednego z najbardziej popularnych technicznych kanałów na YouTube – Linus Tech Tipspodłączył Steam Decka do ekranu 4K i pokazał działający pulpit. Znaczy to, że konsola Valve obsłuży wyższe rozdzielczości, nawet tak wysokie. Pozostaje jednak pytanie o wydajność (Linus nie pokusił się o uruchomienie gry w 4K). Prawdopodobnie przekonamy się o tym dopiero testując urządzenie. Jego premiera nastąpi w grudniu tego roku.

Steam Deck nie zwiększy wydajności w trybie stacjonarnym - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej