Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 listopada 2020, 13:30

autor: Sodar

Starlink w 5 minut - tyle trwa uruchomienie internetu od Elona Muska

Instalacja zestawu internetu satelitarnego Starlink jest prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Dokonamy tego w 5 minut - tak twierdzi Elon Musk na Twitterze. Zobacz nagrania i zdjęcia z unboxingów.

W SKRÓCIE:
  • internet satelitarny Starlink uruchomimy w mniej niż 5 minut, tak twierdzi Elon Musk w swoim wpisie na Twitterze.

Instalacja internetu satelitarnego Starlink to kwestia paru chwil. Usługa jest obecnie w fazie beta-testów. Pierwsze osoby otrzymały swoje zestawy i opisują proces uruchomienia jako łatwy i nie wymagający specjalistycznej wiedzy. Elon Musk napisał na Twitterze, że montaż zajmuje obecnie około 5 minut, a w przyszłości zostanie on jeszcze bardziej uproszczony.

Tematem wpisu jest nagranie użytkownika, który otrzymał swój testowy zestaw Starlink. Widać na nim, co zawiera spore szare pudło z logiem SpaceX. Największym elementem jest talerz anteny i jej stelaż. Co ciekawe, nie jest to paraboliczny lub offsetowy typ odbiornika znany nam z telewizji satelitarnej. Prawdopodobnie wykorzystano tutaj technologię fazowego kreowania wiązki radiowej.

Starlink w 5 minut - tyle trwa uruchomienie internetu od Elona Muska - ilustracja #1
Szare pudło z logiem SpaceX i napisem Starlink - tak wygląda zestaw internetu satelitarnego od Elona Muska. Źródło: Josh Greisen

Kolejny element zestawu to niewielki router przypominający nieco Cybertrucka. Dalej znajdziemy jednostkę zasilającą i kilka kabli. Połączenia zrealizowano w technologii PoE, czyli dane i zasilanie w jednym przewodzie. Oczywiście instrukcja także jest obecna, z dużymi schematami, aby każdy mógł łatwo i szybko zorientować się, jak to wszystko zmontować. Antena posiada silniki kontrolujące nachylenie, więc ustawia się sama. Wystarczy postawić ją w miejscu, gdzie nic nie zasłania nieba, podłączyć resztę i już można surfować po internecie. Poniższe nagranie pokazuje bardziej dokładny unboxing. Trwa dłużej niż 5 minut, ponieważ każdy element zostaje omówiony i pokazany do kamery:

Użytkownik, który je zamieścił, wykonał też testy. Starlink okazuje się całkiem szybki – prędkość pobierania sięga 90 Mb/s (niektórzy donoszą o nawet 140 Mb/s), a wysyłanie ok. 15 Mb/s. Opóźnienie oscyluje zaś przy 30 ms, a przy obciążeniu dochodzi do 300 ms. Granie w mniej dynamiczne gry online powinno być możliwe. Należy jednak pamiętać, że obecnie użytkowników jest niewielu. Jak będzie to działać przy większym obciążeniu – czas pokaże. Koszt usługi internetowej Starlink oferowanej w ramach beta-testów to 99 dolarów na miesiąc. Dochodzi do tego koszt zestawu startowego, który wyceniono na 500 dolarów.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.