Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 lutego 2020, 12:14

autor: Entelarmer

Sprzedaż PS4 zwalnia. Sony ze słabszymi wynikami działu gier

Firma Sony pochwaliła się wynikami finansowymi za okres październik-grudzień 2019 roku. W minionym kwartale spółka odnotowała wyraźny spadek sprzedaży PlayStation 4 oraz gier wraz ze zbliżaniem się dziewiątej generacji konsol.

Czas PS4 powoli dobiega końca. - Sprzedaż PS4 zwalnia. Sony ze słabszymi wynikami działu gier - wiadomość - 2020-02-04
Czas PS4 powoli dobiega końca.

Jeśli nie liczyć względnie młodego Switcha, era ósmej generacji konsol powoli dobiega końca. Świadczył o tym dobitnie niedawny raport finansowy Microsoftu, prezentujący słabe wyniki działu gier w minionym kwartale fiskalnym. Nie inaczej jest w przypadku świeżo opublikowanego podsumowania Sony. W okresie od października do grudnia 2019 roku firma wysłała do sklepów 6,1 miliona egzemplarzy PlayStation 4, a więc o 2 miliony mniej niż w podobnym czasie rok temu. Spadła też liczba sprzedanych gier, z 87,2 mln sztuk pod koniec 2018 roku do 81,1 mln w ostatnich miesiącach minionego roku (z czego niemal połowę stanowiły wydania cyfrowe). W efekcie zarówno sprzedaż, jak i zysk operacyjny z segmentu gier oraz usług były wyraźnie mniejsze niż rok temu (w tym pierwszym przypadku o 20%).

Choć PlayStation 4 wypadło bezsprzecznie gorzej niż dotychczas, Sony wciąż może być zadowolone z wyników czwórki. Tym bardziej, że przez ponad sześć lat ostatnia konsola firmy radziła sobie doskonale, o czym świadczy całkowita sprzedaż urządzenia. Ta przekroczyła już 108,9 mln urządzeń, umacniając pozycję PS4 jako najpopularniejszej platformy ósmej generacji. Liczba ta powinna się jeszcze zwiększyć, bo spółka wciąż przewiduje sprzedanie 13,5 miliona egzemplarzy w obecnym roku fiskalnym (tj. do końca marca). Na plus trzeba zaliczyć też liczbę subskrybentów usługi PlayStation Plus, która wzrosła do 38,8 mln użytkowników z 36,3 mln rok temu. Przypomnijmy też, że niedawno Sony pochwaliło się sprzedaniem ponad miliarda gier na swoją ostatnią konsolę.

Sony ma prawo być zadowolone z wyników czwartego PlayStation. - Sprzedaż PS4 zwalnia. Sony ze słabszymi wynikami działu gier - wiadomość - 2020-02-04
Sony ma prawo być zadowolone z wyników czwartego PlayStation.

Mimo to widać wyraźnie, że czwarte PlayStation powoli dostaje zadyszki, a zbliżająca się premiera PlayStation 5 (zaplanowana na koniec roku) raczej nie zachęci wielu potencjalnych nabywców. Szkoda tylko, że o piątce wciąż wiemy bardzo niewiele, mimo kolejnych doniesień o rzekomo rychłym ujawnieniu platformy.