Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 marca 2019, 12:27

autor: ElMundo

Ile kosztuje wyprodukowanie Samsunga Galaxy S10+?

Rosnące ceny smartfonów to fakt, z którym trudno polemizować. W tym kontekście warto przeanalizować koszty produkcji najnowszego flagowego smartfona Samsunga – modelu Galaxy S10+.

Ile kosztuje wyprodukowanie Samsunga Galaxy S10+? - ilustracja #1

W sieci pojawiła się analiza kosztów produkcji najnowszego flagowego smartfona od Samsunga, czyli modelu Galaxy S10+. Na amerykańskim rynku wariant tego sprzętu z 8 GB RAM i 128 GB miejsca na dane będzie kosztować 999 dolarów, a u nas 4399 złotych. Niemało, a ile z tej kwoty faktycznie przeznaczono na produkcję jednego egzemplarza? Niecałą połowę.

Wedle szacunków serwisu TechInsights stworzenie jednego egzemplarza Samsunga Galaxy S10+ kosztuje około 420 dolarów. Najdroższym elementem składowym, pochłaniającym jedną piątą tej kwoty, jest ekran AMOLED typu Infinity-O, za który Koreańczycy płacą 86,5 dolara za sztukę. Drugie miejsce na tej liście zajmuje autorski układ SoC Exynos 9820 – jeden egzemplarz kosztuje 70,5 dolara. Ciekawostką jest fakt, że jego wyprodukowanie jest tańsze o 9 dolarów od modelu z poprzedniej generacji, czyli Exynosa 9810.

Przejrzysty wykres pokazuje, ile Samsung wydaje na poszczególne komponenty smartfona Galaxy S10+. - Ile kosztuje wyprodukowanie Samsunga Galaxy S10+? - wiadomość - 2019-03-05
Przejrzysty wykres pokazuje, ile Samsung wydaje na poszczególne komponenty smartfona Galaxy S10+.

Sporą część wydatków pochłania także aparat (56,5 dolara), pamięć operacyjna i wewnętrzna (50,5 dolara), a także procedura testowa, koszty składania urządzenia oraz dodatki, które znajdziemy w pudełku (34,5 dolara). Nie zmienia to jednak faktu, że produkcja jednego egzemplarza modelu Galaxy S10+ to nieco ponad 40% jego ceny. Warto oczywiście pamiętać, że do tego kosztu musimy także dodać wydatki na marketing, obsługę sprzedaży czy dział badań i rozwoju. Ta sytuacja pokazuje, że zarobki producenta to jedna z istotnych składowych mocno wpływających na cenę urządzeń mobilnych.