Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 listopada 2022, 16:49

RTX 4080 nie cieszy się popularnością, karta zalega w sklepach

Nvidia próbuje kontynuować swoją dominację na rynku kart graficznych. RTX 4080 miał wypełnić niszę, która powstała po premierze RTX-a 4090, aczkolwiek nowy układ nie sprzedaje się za dobrze.

Źrodło fot. Unsplash / Alex Konokh
i

Kilka dni temu do sprzedaży trafiła kolejna nowość od Nvidii. GeForce RTX 4080 miał być złotym środkiem dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na droższego flagowca (RTX 4090), jednak dalej chcą zaopatrzyć się w możliwie najwydajniejszy sprzęt.

Z najnowszych informacji wynika jednak, że RTX 4080 nie okazał się zbyt popularnym wyborem wśród klientów. Według najnowszych doniesień, Nvidia dostarczyła na rynek tylko 30 tys. egzemplarzy, a w sieci pojawiają się zdjęcia, na których na półkach sklepowych widać RTX-a 4080 (via Wccftech).

Karty graficzne Nvidii kupisz tutaj

To o 70% mniej egzemplarzy niż w przypadku flagowego RTX-a 4090. Pomimo skromniejszych dostaw, GeForce RTX 4080 wciąż ma trudności ze sprzedażą, a konsumenci albo czekają na tańsze rozwiązanie, poniżej 1000 USD, albo po prostu kupują RTX-a 4090.

Przypomnijmy, że sugerowana cena za układ RTX 4080 wynosiła 1199 USD (w naszym kraju karta wyceniona została na 7049 złotych). Dla porównania za GTX-a 1080 trzeba było po premierze zapłacić 549 dolarów amerykańskich, a za jego następcę 699 USD.

Na taką samą kwotę ustalona została sugerowana cena RTX-a 3080. Trzeba więc przyznać, że wycena najnowszej propozycji Nvidii jest zaskakująco wysoka, a GeForce RTX 4080 oferuje obecnie najgorszy stosunek wydajności do dolara. Nie powinno nikogo dziwić, że klienci wolą dopłacić za bardziej wydajny układ.

Niewykluczone, że konsumenci chcą poczekać do premiery kart graficznych z serii RX 7000 od AMD. „Czerwoni” przyznali, że będą one stanowić konkurencję dla propozycji od Nvidii. Wycenione dość atrakcyjnie układy mogą namieszać na rynku.

RTX 4080 nie cieszy się popularnością, karta zalega w sklepach - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej