Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 listopada 2021, 15:33

Sprzedawcy niszczą opakowania PS5. Czy tak odstraszą scalperów?

Japońscy dystrybutorzy konsol PS5 oznaczają ich opakowania, by utrudnić sprzedaż scalperom. Jednym z pomysłów jest umieszczanie na kartonie nazwy kupującego, dla informacji nabywcy.

W SKRÓCIE:
  • japońscy dystrybutorzy konsol PS5 oznaczają opakowania, co ma utrudnić ich sprzedaż scalperom;
  • skuteczność tych działań pozostaje jednak dyskusyjna.

Batalia ze scalperami skupującymi konsole PlayStation 5 i karty graficzne wydaje się nie mieć końca. Niestety jak dotąd większość zabezpieczeń okazała się nieskuteczna. Automatyczne boty omijają weryfikację captcha i ograniczenia liczby sztuk w sklepach internetowych. Na dość ciekawy pomysł wpadło jednak dwóch dystrybutorów Sony w Japonii – GEO i Nojima Denki. Oznaczają oni opakowania wszystkich sprzedanych konsol.

GEO stawia po prostu krzyżyki na pudełku kontrolera, co ma symbolizować, że produkt jest używany. Firma Nojima Denki zaś realizuje ideę, która wydaje się ciekawsza. Na opakowaniu przed wysyłką markerem zapisuje nazwę kupującego, a także niszczy kartonik od pada. Na pewno te wysiłki są godne uwagi i obu firmom należy się pochwała za nieszablonowe myślenie.

Chcesz kupić konsolę, ale nie wiesz, czy wybrać platformę Microsoftu, czy jednak Sony? W naszym poradniku omawiamy zalety, wady i różnice pomiędzy PS5 a Xboksem Series X/S:

Nie wiadomo jednak, na ile skuteczne mogą okazać się te zabiegi. Teoretycznie informuje to nabywcę urządzenia, że kupuje on „z drugiej ręki”, a nie bezpośrednio ze sklepu. Sposób zapewne miałby zniechęcić samych spekulantów do wykupywania konsol. Otrzymują oni sprzęt oznaczony, więc w jakiś sposób niepełnowartościowy, różniący się od tego w sklepach.

Czy PS5 z krzyżykiem na pudełku w czymś będzie przeszkadzać graczom? Wydaje mi się, że raczej nie. Może to utrudnić zagraniczną sprzedaż, ponieważ otrzymanie paczki z odręcznie pisanymi japońskimi znaczkami poza Krajem Kwitnącej Wiśni raczej nie będzie mile widziane. Japończycy powinni wykazać się większym zrozumieniem, więc na rodzimym rynku skuteczność może być znikoma. W Polsce nie jest już tak trudno kupić PlayStation 5, przekonajcie się sami pod tym linkiem.

Przychodzi mi jeszcze do głowy, że sklepy mogłyby rozpoznawać zakupy wykonywane przez spekulantów. Nie odmówią im wysyłki, bo transakcje są wykonywane zgodnie z zasadami, ale za to oznaczą opakowanie. W ten sposób zwykli kupujący nadal mogliby otrzymywać nienaruszone opakowanie. Lecz w jaki sposób rozpoznać scalpera?

Sprzedawcy niszczą opakowania PS5. Czy tak odstraszą scalperów? - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.