Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 lipca 2021, 17:20

autor: Adam Królak

Prototyp elektrycznej ciężarówki był w stanie jeździć tylko z górki; twórca oskarżony o oszukiwanie inwestorów

Twórca firmy Nikola został oskarżony o oszustwa związane z papierami wartościowymi. Trevor Milton miał okłamywać inwestorów, dopuszczając się nawet fałszowania materiałów reklamowych.

Założyciel firmy produkującej ciężarówki elektryczne Nikola został oskarżony o okłamywanie inwestorów w sprawie rzekomo osiągniętych przełomów technologicznych. Prokuratorzy federalni postawili 39-letniemu Trevorowi Miltonowi zarzuty między innymi o sfingowanie materiałów reklamowych ukazujących sprawny prototyp pojazdu. Niezgodne z prawem działania pozwanego miały na celu podniesienie cen akcji przedsiębiorstwa, a także pomogły uzyskać 500 miliardów dolarów od inwestorów.

W gruncie rzeczy jest to bardzo prosty przypadek: Milton kłamał, aby wygenerować powszechny popyt na swoje akcje – powiedziała Audrey Strauss, prokurator południowego dystryktu Nowego Jorku.

Prokuratorzy poinformowali, że Milton został aresztowany w czwartek na Manhattanie, a później zwolniony za kaucją. Adwokat przedsiębiorcy oznajmił, że śledztwo w tej sprawie było niepełne, a jego klient jest niewinny i koniec końców zostanie oczyszczony z zarzutów.

Nikola Corp. wydała oficjalne stanowisko, w którym zaznacza, że akt oskarżenia skierowany jest przeciwko byłemu CEO, który nie był zaangażowany w ten biznes od zeszłego roku. Milton zrezygnował ze swojej funkcji już we wrześniu 2020 roku, gdy dowiedział się, że Departament Sprawiedliwości wszczął śledztwo w jego sprawie.

Prototyp elektrycznej ciężarówki był w stanie jeździć tylko z górki; twórca oskarżony o oszukiwanie inwestorów - ilustracja #1
Fragment reklamy ciężarówki Nikola One.

Nikola współpracowała z rządem w trakcie śledztwa. Pozostajemy zaangażowani w nasze wcześniej ogłoszone projekty i koncentrujemy się na dostarczeniu elektrycznych pojazdów jeszcze w tym roku – czytamy w oświadczeniu firmy.

W akcie oskarżenia prokuratorzy federalni zaznaczyli, że Milton przez lata przesadzał w swoich doniesieniach o osiągnięciach technologicznych, które uzyskiwała firma. Fałszywie twierdził, że zbudowano działające prototypy ciężarówki Nikola One oraz pick-upa Badger z części, które firma wyprodukowała samodzielnie.

Milton sprzedał nieprawdziwą wersję Nikoli, prezentując fałszywy obraz pionierskiej firmy, która osiągnęła już wiele przełomowych kamieni milowych. W rzeczywistości było to przedsiębiorstwo na wczesnym etapie rozwoju z nowatorskim pomysłem na komercjalizację jeszcze nie sprawdzonych produktów i technologii – czytamy w akcie oskarżenia.

Prototypy, które zostały zaprezentowane, nie działały i były swego rodzaju „potworami Frankensteina” skleconymi z części pochodzących z innych pojazdów. Na publicznych imprezach samochody były rzekomo holowane na miejsce i zasilane wtyczkami z ukrytych gniazdek ściennych. Kręcąc film promocyjny ciężarówki Nikola One zaciągnięto ją na szczyt wzgórza, z którego następnie się stoczyła. Reklama została zaprezentowana w styczniu 2018 roku i miała być dowodem na powstanie w pełni działającego prototypu.

Należy nadmienić, że wykryte oszustwa dotyczą wcześniejszych projektów. Nikola w 2019 roku rozpoczęła współpracę z firmą Iveco i zapowiada, że wkrótce wypuści na rynek swoje ciężarówki.

Prototyp elektrycznej ciężarówki był w stanie jeździć tylko z górki; twórca oskarżony o oszukiwanie inwestorów - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.