Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 czerwca 2020, 11:58

autor: Aquma

Procesory Ryzen 4000 – AMD może przesunąć premierę

Według doniesień tajwańskiego serwisu DigiTimes, koncern AMD może zdecydować się na przesunięcie premiery procesorów Ryzen 4000 na początek przyszłego roku. Główną przyczyną jest świetna sprzedaż Ryzenów 3000 i brak konkurencji ze strony Intela.

Procesory Ryzen 4000 – AMD może przesunąć premierę - ilustracja #1
Przyjdzie nam poczekać dłużej na Ryzeny 4000?

W SKRÓCIE:

  1. AMD może opóźnić premierę desktopowych procesorów z serii Ryzen 4000 do pierwszego kwartału przyszłego roku;
  2. główną przyczyną ma być brak konkurencji ze strony Intela, choć nie bez znaczenia są też utrudnienia związane z koronawirusem;
  3. „czerwoni” mogą też zrezygnować z procesu produkcyjnego 7 nm EUV i postawić na technologię 5 nm EUV.

Tajwański serwis DigiTimes donosi (via DSOGaming), że firma AMD najprawdopodobniej przesunie premierę desktopowych procesorów z serii Ryzen 4000 na pierwszy kwartał 2021 rok. Decyzja koncernu ma być motywowana dwoma czynnikami. Pierwszym są utrudnienia związane z pandemią koronawirusa, zaś drugim – ważniejszym – brak konkurencji ze strony Intela.

Zainteresowanie procesorami Ryzen 3000 wciąż jest bardzo wysokie i podobnie jest z płytami głównymi kompatybilnymi z tymi jednostkami. Konkurencyjne CPU Comet Lake oferują co prawda lepszą wydajność w grach, ale nie są na tyle dużym zagrożeniem, by „czerwoni” musieli spieszyć się z Ryzenami 4000 – nie da się wykluczyć, że wystarczającą odpowiedzią będzie niedawna korekta cen obecnych modeli, a także prawdopodobne pojawienie się na rynku ich odświeżonych wariantów. Szczególnie, że na kolejny krok Intela najprawdopodobniej będziemy musieli poczekać do końca 2021 roku.

Według źródeł portalu, pierwotnie pierwsze CPU z linii Ryzen 4000 miały trafić na rynek we wrześniu tego roku. Dziennikarze DigiTimes spekulują też, że AMD może zrezygnować z procesu produkcyjnego 7nm EUV i zamiast tego wykorzystać od razu 5 nm EUV (w obydwu wypadkach mowa o technologii firmy TSMC), jednak w tej kwestii na razie nic nie jest pewne.

Procesory Ryzen 4000 – AMD może przesunąć premierę - ilustracja #2
Wygląda na to, że odpowiedź Intela na Ryzeny 3000 nie jest wystarczająca.

Warto odnotować, że choć powyższe informacje są jedynie plotkami, to serwis DigiTimes ma dobrą opinię, a jego przecieki niejednokrotnie się potwierdzały.

  1. AMD – strona oficjalna
  2. Intel – strona oficjalna
  3. AMD czy Intel - trudny wybór w 2020 roku