Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 sierpnia 2012, 11:15

autor: Sarge

Ogromny sukces konsoli Ouya na Kickstarterze - zebrano 8,6 mln dolarów

Twórcy konsoli Ouya mogą mówić o ogromnym sukcesie. Zakończyła się akcja na Kickstarterze, w trakcie której zebrano niemal 8,6 milionów dolarów na produkcję tej platformy sprzętowej. Jej premiera powinna odbyć się w marcu 2013 roku.

Zbiórka pieniędzy w serwisie Kickstarter na produkcję konsoli Ouya została zakończona wielkim sukcesem. Twórcy nadchodzącej platformy sprzętowej zebrali niemal 8,6 milionów dolarów, znacznie przekraczając pierwotne założenia.

Ogromny sukces konsoli Ouya na Kickstarterze - zebrano 8,6 mln dolarów - ilustracja #1

Ostateczny wynik to 8 569 475 dolarów wpłaconych przez 63 416 osób. Warto zaznaczyć, że twórcy do realizacji projektu potrzebowali „zaledwie” 950 tysięcy dolarów. Tymczasem taką kwotę udało się zebrać w mniej niż 12 godzin od rozpoczęcia akcji. Była to najszybsza zbiórka pieniędzy związana z branżą gier wideo, jaka miała miejsce na Kickstarterze.

Ouya to konsola oparta na systemie operacyjnym Android 4.0, nad którą pracuje Julie Uhrman, Ed Fries (współtwórca pierwszego Xboksa) oraz projektant Ybes Béhar. To niewielki sprzęt zbliżony rozmiarem do kostki Rubika, ale w środku znajdziemy czterordzeniowy procesor Tegra 3, 1GB pamięci RAM, 8 GB pamięci typu flash, kartę sieciową Wi-Fi, Bluetooth oraz jedno wejście USB 2.0. Jego ogromnym atutem ma być niezwykle otwarte środowisko dla deweloperów.

Domyślnie konsola będzie sprzedawana z padem ze standardowymi przyciskami oraz touchpadem. Twórcy zdążyli jednak potwierdzić, że sprzęt będzie obsługiwać do czterech padów, co pozwoli na wspólną zabawę przed jednym telewizorem. Ouya ma kosztować 99 dolarów (ok. 330 złotych bez podatku VAT), a dane techniczne są zbliżone do dwa razy droższego tableta Nexus 7 firmy Google.

Ogromny sukces konsoli Ouya na Kickstarterze - zebrano 8,6 mln dolarów - ilustracja #2

Wygląda na to, że Ouya już na starcie może liczyć na duże wsparcie ze strony największych wydawców. Niedawno zainteresowanie nową platformą sprzętową wyraził koncern Square Enix, zapowiadając Final Fantasy III i inne gry w wersji na Ouya. Teraz prowadzone są bardzo zaawansowane rozmowy z firmą Namco Bandai. Japoński wydawca zamierza przenieść na nową konsolę swoje największe marki – poczynając od takich tytułów jak Pac-Man czy Galaga, a kończąc na seriach Tekken i Ridge Racer.

Swój egzemplarz Ouya otrzymają wszyscy, którzy wpłacili przynajmniej 95 dolarów na Kickstarterze. Tzw. dev-kity będą rozsyłane w grudniu bieżącego roku, podczas gdy oficjalna premiera konsoli jest przewidywana w marcu 2013 roku. Oczywiście Ouya będzie sprzedawana także w tradycyjny sposób, a jej twórcy zamierzają w niedalekiej przyszłości rozpocząć przyjmowanie przedpremierowych zamówień.