Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 listopada 2022, 18:30

Nowy procesor Qualcomm do laptopów ma być „wyjątkowo obiecujący”

Apple może doczekać się w najbliższych latach godnego konkurenta na rynku procesorów ARM dla laptopów. Qualcomm w dalszym ciągu testuje swoje rozwiązanie, które według testów ma być „bardzo obiecujące”.

Źródło fot. Qualcomm
i

Co by nie mówić o firmie Apple, to wraz ze swoim procesorem M1 zrewolucjonizowała mobilne komputery. Wykorzystanie CPU bazującego na technologii ARM okazało się istnym strzałem w dziesiątkę i nic dziwnego, że konkurencyjne firmy zapragnęły zastosować podobne rozwiązanie w swoim sprzęcie.

Jednym z takich producentów jest Qualcomm, znany głównie z mobilnych układów trafiających do smartfonów i tabletów. Teraz jednak szykuje układ, który docelowo ma trafić do laptopów i komputerów stacjonarnych.

Tak przynajmniej wynika z wpisu, który na Twitterze opublikował Kuba „Za_Raczke” Wojciechowski. Informuje on, że procesor o nazwie kodowej „Hamoa” ma zaoferować 12 rdzeni w układzie 8+4. Duży klaster zawiera 8 rdzeni wydajnościowych, natomiast mniejszy cechują 4 rdzenie energooszczędne (via Windows Central).

Najważniejsze z punktu widzenia użytkownika jest jednak to, że rozwiązanie tworzone przez firmę Qualcomm ma zaoferować „obiecującą wydajność”.

Procesory kupisz tutaj

Czy jednak wystarczy to do konkurowania z procesorami z serii M od Apple? Na tę chwilę trudno stwierdzić. Warto pamiętać, że do premiery układów od Qualcomma jeszcze daleka droga. Ta bowiem ustalona została w okolicach 2024 roku. Do tamtej pory Apple z pewnością będzie dysponować już kolejną generacją procesorów z serii M.

Jeśli chodzi o rozwiązanie od Qualcomma, to na tę chwilę nie znamy wykorzystywanego procesu produkcyjnego, poziomów zużycia energii czy też technologii, w jakiej chipy są tworzone. Aczkolwiek już za tydzień rozpocznie się tegoroczny Qualcomm Summit i istnieje szansa, że to właśnie na nim firma zdecyduje się zdradzić kilka szczegółów dotyczących swoich nowych układów.

Niemniej jednak sukces amerykańskiej spółki z siedzibą w San Diego może pozytywnie wpłynąć na sytuację na rynku procesorów ARM. Dodatkowa konkurencja zawsze jest dobra dla potencjalnego konsumenta.

Nowy procesor Qualcomm do laptopów ma być „wyjątkowo obiecujący” - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej