Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 listopada 2020, 11:37

autor: Vergil

Nawet 100 GB dysku PS5 zajmuje „Inny”. Co to jest i jak to usunąć?

PlayStation 5 posiada stosunkowo niewielki SSD, na którym niekiedy nawet 100 GB zajmuje tajemniczy „Inny”. Jak się okazuje, istnieje prosta metoda na pozbycie się większości tych zagadkowych danych.

W SKRÓCIE:
  1. wielu graczy ma problem z pozycją „Inny”, która na konsoli PS5 potrafi zająć nawet 100 GB cennego miejsca;
  2. jak się okazuje, kryją się pod nią przede wszystkim dane związane ze wsteczną kompatybilnością;
  3. by pozbyć się większości z nich, należy przenieść gry z PS4 na zewnętrzny HDD/SSD lub odinstalować niektóre pozycje.

Posiadacze PlayStation 5 skarżą się na to, że do 100 GB cennego miejsca na SSD zajmuje enigmatyczny „Inny”. Dostępny w menu konsoli opis, w którym możemy wyczytać, że mowa o „miejscu w pamięci konsoli zarezerwowanym na dane systemowe niezbędne do prawidłowego działania gier i aplikacji”, którego rozmiar „zależy od sposobu korzystania z konsoli”, nie daje niestety odpowiedzi na pytanie „co to jest i czy można to usunąć, a jeśli tak, to w jaki sposób”. Na szczęście z pomocą przychodzi redakcja serwisu Push Square, która nie tylko zdołała rozwiązać zagadkę owej pozycji, lecz także znalazła skuteczny sposób na zminimalizowanie zajmowanego przez nią miejsca.

Oficjalny opis pozycji „Inny” w sumie niewiele wyjaśnia. - Nawet 100 GB dysku PS5 zajmuje „Inny”. Co to jest i jak to usunąć? - wiadomość - 2020-11-20
Oficjalny opis pozycji „Inny” w sumie niewiele wyjaśnia.

Jak usunąć „Inny” z PS5

Zacznijmy od tego, że eksperymenty przeprowadzone przez Push Square wykazały, iż pod pozycją „Inny” kryją się pliki związane ze wsteczną kompatybilnością konsoli, a także pozostałymi ustawieniami systemowymi oraz metadanymi dotyczącymi zainstalowanych gier. Sprawia to, że o ile nie można całkowicie się ich pozbyć, o tyle istnieje sposób na zminimalizowanie ilości zajmowanego przez nie miejsca.

Gracze, którzy na PS5 zainstalowali gry z PS4, mogą przenieść je na zewnętrzny HDD/SSD (wraz z nimi przerzucona zostanie również lwia część „Innego”). Jeśli natomiast nie posiadają takowego, powinni rozważyć odinstalowanie niektórych pozycji, a zwłaszcza tych, w które nie zamierzają już grać. W ten sposób redakcji Push Square udało się zmniejszyć wagę „Innego” z 90 GB do zaledwie 13 GB.

Jak się okazuje, na tym nie kończą się nasze możliwości. Innym (nomen omen) sposobem na zmniejszenie ilości zajmowanego miejsca przez tę pozycję jest skrócenie zapisywanych klipów z gier, co można zrobić w ustawieniach systemu. Poza tym warto sprawdzić, czy w tle nie pobierają się aktualizacje, które tworzą rozmaite pliki tymczasowe.

Na PS5 każdy gigabajt jest na wagę złota. - Nawet 100 GB dysku PS5 zajmuje „Inny”. Co to jest i jak to usunąć? - wiadomość - 2020-11-20
Na PS5 każdy gigabajt jest na wagę złota.
  1. PlayStation 5 – oficjalna strona internetowa
  2. Recenzja PS5 - obietnica lepszego jutra