Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 października 2016, 10:05

autor: Movis

Microsoft ogłosił gogle wirtualnej rzeczywistości

Podczas konferencji prasowej firma Microsoft ogłosiła plany wypuszczenia gogli wirtualnej rzeczywistości na wiosnę 2017 roku. Mają one stać się dostępne jednocześnie z darmową aktualizacją Windows 10 Creators Update.

Rynek wirtualnej rzeczywistości właśnie zyskał nowego gracza. Podczas wczorajszej prezentacji w Nowym Jorku firma Microsoft ogłosiła plany wydania własnych gogli VR dla Windows 10 w cenie od 299 dolarów (ok. 1188 zł). Ma to być możliwe dzięki współpracy z firmami HP, Dell, Lenovo, Asus i Acer, które zajmą się tworzeniem produktu. Informacji jest na razie niewiele. Gigant z Redmond wskazuje na unikalne sensory, dokonujące pomiarów w sześciu stopniach swobody i obiecuje, że nabywcy Microsoft VR nie będą musieli instalować dodatkowego sprzętu (pokroju „latarni” niezbędnych do obsługi HTC Vive), czy też wydzielać osobnego pomieszczenia i kupować nowego komputera.

Przewód łączy gogle z laptopem. Czy może to oznaczać plany przenośnego systemu wirtualnej rzeczywistości? - Microsoft ogłosił gogle wirtualnej rzeczywistości - wiadomość - 2016-10-27
Przewód łączy gogle z laptopem. Czy może to oznaczać plany przenośnego systemu wirtualnej rzeczywistości?

Sam design produktu może oczywiście nie być ostateczny. Materiały, które zaprezentowała firma przywodzą jednak na myśl rozwiązania zastosowane w PlayStation VR, z charakterystyczną szeroką opaską umieszczoną nieco nad czołem i schodzącą nisko z tyłu głowy, gdzie znajduje się także system regulacji. Ciekawe jest, że zaprezentowano dwa rodzaje urządzenia. W połączeniu z informacją o współpracy z aż pięcioma wytwórcami sprzętu elektronicznego można snuć teorię, że na rynku dostępne będą różne wersje produktu o odmiennej jakości i cenie. To na razie jednak tylko spekulacje.

Gogle od Microsoftu są częścią większej strategii, związanej z pewną ofensywą na rynku oprogramowania. Przyjęła ona postać darmowej aktualizacji „Windows 10 Creators Update”, planowanej na wiosnę 2017 roku. Inicjatywa ma zapewnić nowe narzędzia dla twórców, a głównym hasłem jest „3D dla każdego”. Zmiany umożliwią np. skanowanie prawdziwych przedmiotów 3D za pomocą telefonu, a także ułatwią tworzenie i dzielenie się trójwymiarowymi obiektami, które zagoszczą m.in. w aplikacjach Office czy w ramach Paint 3D.

Należy przypomnieć, że ogłoszenie nowego produktu VR nie ma nic wspólnego z microsoftowskim projektem gogli rozszerzonej rzeczywistości – HoloLens. O urządzeniu wyświetlającym hologramy w realnym świecie nieco przycichło, od czasu informacji o udostępnieniu wersji dla deweloperów w zawrotnej cenie 3 tysięcy dolarów (11 tys. zł). Podczas eventu HoloLens zostało jedynie krótko wykorzystane w prezentacji pracy nad modelami 3D w realnym środowisku.