Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 czerwca 2020, 14:10

autor: Smoczy

Microsoft Edge importuje dane z Firefoxa bez zgody użytkowników

Coraz więcej niezadowolonych użytkowników mówi o tym, że Microsoft Edge bez ich wiedzy kopiuje dane z innych przeglądarek.

Microsoft Edge importuje dane z Firefoxa bez zgody użytkowników - ilustracja #1
Microsoft Edge pojawił się nawet na niewspieranym już Windows 7.

W sieci pojawiły się doniesienia użytkowników mówiące o tym, że przeglądarka Microsoft Edge bez ich wiedzy importuje dane z Firefoksa. Co ciekawe, sytuacja ma miejsce nawet wtedy, gdy ręcznie zamkniemy proces Edge’a.

Problem pojawił się po niedawnym udostępnieniu przeglądarki Microsoft Edge opartej na silniku Chromium. Teraz system automatycznie ustawia ją jako domyślną. W kwestii danych użytkownicy informują głównie o Firefoksie, jednak pojawiły się wzmianki o próbach importowania informacji z innych przeglądarek (np. Brave). Wszystko odbywa się bez zgody użytkownika. Sytuacja nie występuje za każdym razem i pojawiają się głosy osób mówiących, że nie spotkali się z takim problemem. Niemniej wielu z użytkowników systemu od Microsoft jest oburzonych. Jak twierdzi jeden z userów Reddita:

Uwielbiam to, gdy restartuję mój komputer i jestem zmuszany do oglądania przewodnika po przeglądarce, której i tak nie będę używał i którą muszę zamknąć przez menadżer zadań, żeby z niej wyjść, a na końcu dowiaduję się, że kopiuje ona dane z Firefoksa bez mojej zgody.

Nie wiemy, czym spowodowane są takie zachowania systemu. Microsoft nie wypowiedział się jeszcze o tej sytuacji. Pozostaje nam jedynie czekać na oficjalne stanowisko.