Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 czerwca 2020, 09:38

autor: Aquma

Mac bez Intela? Apple pracuje nad własnym procesorem

Według doniesień agencji Bloomberg Apple pracuje nad własnym procesorem do komputerów. Wygląda na to, że po piętnastu latach firma może niedługo zakończyć współpracę z Intelem.

Mac bez Intela? Apple pracuje nad własnym procesorem - ilustracja #1
Drogi Apple i Intela mogą rozejść się po piętnastu latach.

W SKRÓCIE:

  1. Apple podobno pracuje nad własnym procesorem do Maców;
  2. po piętnastu latach firma może zakończyć współpracę z Intelem.

Agencja Bloomberg donosi, że firma Apple może niedługo zrezygnować ze współpracy z koncernem Intel i wykorzystać w Macach własne procesory ARM. Jednostki obliczeniowe miałyby bazować na technologii opracowanej na potrzeby najnowszych iPhone’ów oraz iPadów. Decyzja podobno ma zostać ogłoszona w czasie Worldwide Developers Conference (WWDC), która rozpocznie się 22 czerwca (będzie to event online).

Pierwszy komputer Apple z procesorem „niebieskich”, czyli MacBook Pro, pojawił się na rynku w styczniu 2006 roku. Wcześniej firma korzystała z technologii Motoroli (do 1994 roku), a następnie PowerPC. Można się spodziewać, że jeśli dzisiejsze doniesienia się potwierdzą, na Maki wyposażone w CPU stworzone przez koncern z jabłkiem w logo poczekamy do przyszłego roku. Oznacza to, że do zmiany dojdzie po piętnastu latach od nawiązania współpracy z Intelem.

Przesiadka na architekturę ARM oznaczałaby spore zmiany dla deweloperów oprogramowania dla Maców. Jednak koncern ma do swojej dyspozycji cały ekosystem stworzony na potrzeby smartfonów i tabletów, więc tego typu przesiadka mogłaby odbyć się względnie szybko i bezboleśnie.

  1. Apple – strona oficjalna