Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 października 2013, 18:00

autor: Olek

Koniec produkcji konsoli Nintendo Wii na rynek japoński

Koncern Nintendo oficjalnie zakończył wytwarzanie konsoli Nintendo Wii z przeznaczeniem na rynek japoński. Nie wiadomo, czy decyzja jest równoznaczna z zaprzestaniem produkcji urządzenia dla reszty świata.

Choć konsola Nintendo Wii nigdy nie zdobyła uznania wśród polskich graczy, na świecie stała się niekwestionowanym przebojem. - Koniec produkcji konsoli Nintendo Wii na rynek japoński - wiadomość - 2013-10-21
Choć konsola Nintendo Wii nigdy nie zdobyła uznania wśród polskich graczy, na świecie stała się niekwestionowanym przebojem.

Najpopularniejsze konsole w historii (w nawiasie szacunkowa liczba sprzedanych egzemplarzy):

1) PlayStation 2 (155 mln)

2) Nintendo DS (153,93 mln)

3) Game Boy (118,69 mln)

4) PlayStation (102,49 mln)

5) Nintendo Wii (100,4 mln)

Nie jest tajemnicą, że z chwilą pojawienia się na sklepowych półkach konsoli Nintendo Wii U, dla mocno wysłużonej Wii zegar zaczął wybijać schyłkowe godziny. W październiku firma Nintendo Japan poinformowała, że wkrótce zaprzestanie produkcji urządzenia. Jak donosi serwis CVG, na oficjalnej, japońskiej stronie konsoli pojawiła się adnotacja, że produkcja dobiegła końca.

Zdaniem użytkowników forum NeoGAF, informacja ta dotyczy jedynie egzemplarzy skierowanych na rynek japoński. Najprawdopodobniej fabryki pracujące dla koncernu Nintendo jeszcze przez jakiś czas będą produkować konsolę Wii z myślą o klientach z Europy oraz Ameryki Północnej.

Pewnym pozostaje, że Nintendo Wii już teraz może cieszyć się mianem jednej z najpopularniejszych konsol w historii branży. Według danych z czerwcowego raportu koncernu Nintendo, urządzenie znalazło ponad 100,4 mln nabywców na całym świecie. Oznacza to, że wśród produktów japońskiego giganta lepsze wyniki sprzedaży zanotowały jedynie przenośne platformy - Game Boy i Nintendo DS.

Koniec produkcji konsoli Nintendo Wii na rynek japoński - ilustracja #2Konsola Nintendo Wii zadebiutowała 19 grudnia 2006 roku. Urządzenie produkowane dla Nintendo przez tajwańską firmę Foxconn było odpowiedzią Nintendo na stacjonarne platformy siódmej generacji – Xbox 360 i PlayStation 3.

Mimo słabszych w porównaniu z najgroźniejszymi konkurentami parametrów technicznych, konsola Nintendo Wii przez wiele lat znajdowała się na szczycie zestawień sprzedaży amerykańskich sklepów. Jej komercyjny sukces to przede wszystkim zasługa gier skierowanych do graczy z szerokiego kręgu odbiorców: Wii Sports, seria Super Mario Galaxy, The Legend Of Zelda: Skyward Sword, Super Smash Bros. Brawl, Metroid Prime Trilogy, Donkey Kong Country Returns, Mario Kart Wii, Monster Hunter Tri, Xenoblade Chronicles i innych.

  1. Oficjalna strona internetowa Nintendo Japan