Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 lipca 2021, 12:20

autor: Sodar

Kod WWW został sprzedany na aukcji za ponad 20 mln złotych

Token NFT powiązany z kodem World Wide Web został sprzedany na aukcji za 20,6 mln złotych. Usługa WWW to fundament dzisiejszego Internetu – bez tej technologii nie byłoby tej wiadomości.

W SKRÓCIE:
  • kod źródłowy WWW został sprzedany za ponad 20 mln złotych na aukcji Sotheby.

Autor kodu źródłowego World Wide Web – sir Tim Berners-Lee – sprzedał swoje największe dzieło na aukcji Sotheby’s. Token NFT powiązany z plikiem zawierającym 9555 linijek kodu WWW (ze znacznikami czasu) osiągnął wartość 5,4 mln dolarów (20,6 mln złotych). Wydaje się to sporą sumą, lecz należy mieć na uwadze, że technologia ta stanowi fundament dzisiejszego Internetu – bez niej nie byłoby nawet tej wiadomości. To jeden z największych wynalazków XX wieku. Zwycięzca aukcji zapłacił w bitcoinach i otrzymał także plakat, animowaną wizualizację kodu i list od twórcy opisujący proces jego powstawania.

Kod WWW został sprzedany na aukcji za ponad 20 mln złotych - ilustracja #1
Twórca usługi World Wide Web – sir Tim Berners-Lee. Źródło: Wikimedia / Paul Clarke

Sir Tim Berners-Lee opracował technologię WWW w 1989 roku, pracując jako informatyk w organizacji badawczej CERN. Wymyślił on sposób organizacji treści w Internecie bazujący na hyperlinkach, stworzył pierwszą przeglądarkę i serwer. Usługa World Wide Web była zawsze darmowa, a sieć ogólnodostępna dla wszystkich. Jego twórca nigdy nie żądał zapłaty, nie opatentował nawet swojego wynalazku.

Token NFT to rodzaj potwierdzenia autentyczności cyfrowych utworów, bazujący na sieci blockchain. W podobny sposób został sprzedany pierwszy tweet współzałożyciela Twittera Jacka Dorseya – za token powiązany ze słowami "just setting up my twttr" nabywca zapłacił 2,9 mln dolarów (ponad 11 mln złotych) w kryptowalucie Ethereum.

Kod WWW został sprzedany na aukcji za ponad 20 mln złotych - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.