Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 lipca 2022, 11:43

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Karty graficzne tańsze o 57% względem początku roku

Jeżeli od dłuższego czasu rozważaliście zakup nowego sprzętu komputerowego, to wiecie, że ceny kart graficznych do niedawna przyprawiały o zawrót głowy. Ostatnio sytuacja uległa jednak zmianie i być może nadchodzi dobry moment na skompletowanie własnego sprzętu gamingowego.

Źródło: NVIDIA

Zapewne jedynie najstarsi górale pamiętają czasy, w których można było kupić procesory graficzne w rozsądnej cenie. Niestety, ów szczęśliwy okres zmienił się później w prawdziwy koszmar dla osób śniących po nocach o nowym komputerze. Wynikało to m.in. z kryzysu na rynku półprzewodników i w produkcji chipów. Do tego oczywiście doszła prężna działalność „górników”, zajmujących się kopaniem popularnych kryptowalut. Na szczęście wszystko ma swój koniec.

Kryzys kryptowalut

Niedawno wspominaliśmy w jednej z naszych wiadomości, że kryzys, jaki dosięgnął wspomniane wcześniej kryptowaluty, sprawił, iż ich wydobycie stało się po prostu nieopłacalne. W związku z tym górnicy zaczęli wyprzedawać sprzęt, by odzyskać część zainwestowanych pieniędzy.

Karty graficzne kupisz tutaj

Ogromne spadki na rynku wtórnym

Raport opublikowany na portalu tom’sHardware pokazuje, że ceny procesorów graficznych NVIDIA i AMD notują gwałtowne spadki. Dotyczy to przede wszystkim rynku wtórnego (pod uwagę wzięto sytuację na portalach aukcyjnych i w serwisach ogłoszeniowych). Ceny GPU spadły o 14% względem początku czerwca, natomiast od stycznia tego roku mowa o aż 57-procentowej zmianie. Warto również dodać, że siedemnastoprocentowy spadek dotyczył kart graficznych aktualnej generacji, takich jak seria RTX 3000 firmy NVIDIA czy RX 6000 od AMD.

Nieco gorzej z rynkiem detalicznym

Jeszcze raz należy zaznaczyć, że te spektakularne wyniki dotyczą głównie używanego sprzętu. Zainteresowani nowościami z rynku detalicznego nie mogą liczyć na tak duże obniżki cen. W porównaniu do poprzedniego miesiąca mamy tutaj do czynienia tylko z 3% spadkiem.

Poniżej możecie zobaczyć część listy, jaką sporządzili dziennikarze z tom’sHardware, ukazującą zmianę, jaka zaszła na rynku cen procesorów graficznych.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Na naszym rynku również utrzymuje się tendencja spadkowa, aczkolwiek nie wygląda ona tak spektakularnie, jak poza granicami Polski. Dla porównania cena MSI GeForce RTX 3080 na polskich serwisach aukcyjnych od początku roku spadła z 5999 zł do 5097 zł. Niestety to wciąż wysoka cena, szczególnie biorąc pod uwagę amerykański eBay, na którym za taki sprzęt zapłacimy około 3600 zł.

Karty graficzne tańsze o 57% względem początku roku - ilustracja #1
Źródło: TomsHardware
Karty graficzne tańsze o 57% względem początku roku - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.