Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 grudnia 2021, 13:05

Intel raczej nie wybuduje w Polsce fabryki, prędzej w Niemczech

Mamy niepotwierdzone informacje, że fabryka Intela jednak nie powstanie w Polsce. Mimo wcześniejszego spotkania Pata Gelsingera z premierem Mateuszem Morawieckim nie wszystko układa się tak, jakbyśmy chcieli.

W SKRÓCIE:
  1. Intel może nie wybudować w Polsce fabryki, bardziej prawdopodobnym wyborem są Niemcy;
  2. niewielki udział OZE w miksie energetycznym Polski i nieakceptowalne lokalizacje to prawdopodobne powody.

Intel pragnie rozbudować niezależne łańcuchy dostaw w różnych częściach świata. Kilka fabryk wytwarzających procesory o łącznej wartości inwestycji 80 mld euro ma powstać w Europie. Polska także była rozważana jako jedna z możliwych lokalizacji. Pat Gelsinger (CEO Intela) spotkał się nawet w tym celu z premierem Mateuszem Morawieckim. Jednak chyba płonne były nasze nadzieje, gdyż aktualnie Intel wydaje się nie mieć planów związanych z naszym krajem.

Takie informacje podaje dziennik Rzeczpospolita. Nie jest to jeszcze nic pewnego, ale Intel może nie wybudować fabryki w Polsce. Najprawdopodobniej gigant produkcji procesorów wybierze Niemcy, ponieważ mają one znacznie większy udział OZE w energetyce. Innym powodem rezygnacji z Polski ma być fakt, że żadne z trzech miejsc proponowanych pod budowę fabryki nie spodobały się Intelowi (słabe zaopatrzenie energetyczne).

Zobacz aktualne oferty procesorów Intela

Jak już mówimy o sprawach energetycznych, zobaczcie, jakim prądowym łakomczuchem może być karta graficzna GeForce RTX 3080 Ti:

Według danych z 2019 roku udział odnawialnych źródeł energii w mocy zainstalowanej wynosi w Polsce ok. 21%. Większość energii elektrycznej w naszym kraju nadal pochodzi z elektrowni węglowych. Dla porównania w Niemczech udział OZE w miksie energetycznym sięga już niemal 50% (dane z 2020 roku). Węgiel u naszych sąsiadów spadł poniżej 30%, a na dalszych miejscach jest energetyka jądrowa (ok. 14%) i gaz ziemny.

Intel raczej nie wybuduje w Polsce fabryki, prędzej w Niemczech - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.