Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 września 2021, 13:08

autor: GRG

Intel może zaprezentować nowe chłodzenie z procesorami Alder Lake

Wpis na Twitterze sugeruje, że może powstawać nowa gama stockowych wentylatorów chłodzących 12. generację procesorów Intela.

Użytkownik Ayxerious udostępnił obrazek prezentujący domniemane prototypy wentylatorów przeznaczonych dla procesorów Alder Lake-S, czyli segmentu komputerów stacjonarnych.

Jeśli przeciek okaże się prawdziwy, będziemy mieli do czynienia z zasadniczą zmianą w polityce Intela odnośnie stockowego chłodzenia dołączanego do procesorów. Przypomnijmy, że jedenasta generacja pudełkowych wersji Rocket Lake-S wyposażona była w chłodzenie, które nie zmieniło się zasadniczo od ponad dekady.

Intel może zaprezentować nowe chłodzenie z procesorami Alder Lake - ilustracja #1
Domniemane prototypy wentylatorów Laminar. Źródło: @ayxerious/Twitter

Dla porównania firma AMD oferuje pięć różnych wentylatorów stockowych (z ledami RGB lub bez) od czasu premiery Ryzenów opartych na architekturze Zen 2.

Intel może zaprezentować nowe chłodzenie z procesorami Alder Lake - ilustracja #2
Referencyjne chłodzenie dla procesorów Ryzen. Źródło: AMD

Sytuacja może się zmienić, jeśli rzeczywiście powstanie gama wentylatorów widocznych na zdjęciu: roboczo nazwanych Laminar RH1 (i9), RM1 (i7, i5, i3) i RS1 (Pentium, Celeron). Dwa z nich mają mieć podświetlenie led (RH1, RM1), nie wiadomo jednak czy którekolwiek z nich będzie typu RGB.

Pojawia się także pytanie odnośnie obsługiwanego przez wentylatory współczynnika wydzielanego ciepła, czyli TDP. Na opublikowanym screenie widnieje napis, jakoby chłodzenie było przeznaczone do procesorów segmentu TDP 65W. Wydaje się, że może to dotyczyć najsłabszych wersji procesorów Alder Lake-S; większość i9, i7 oraz i5 ma należeć do segmentu TDP 125W i 165W.

Intel może zaprezentować nowe chłodzenie z procesorami Alder Lake - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.