Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 maja 2018, 18:45

autor: ElMundo

Intel Core i7-8086K – najwyżej taktowany CPU wkrótce w sklepach

Już niebawem w sklepach powinien pojawić się procesor Core i7-8086K – najwyżej taktowany CPU z konsumenckiej linii Intela. Ma być on szybszy od topowego modelu Core i7-8700K.

Intel Core i7-8086K – najwyżej taktowany CPU wkrótce w sklepach - ilustracja #1

Intel szykuje niespodziankę dla fanów najbardziej wydajnych procesorów – już wkrótce do sklepów trafi Intel Core i7-8086K, który według informacji umieszczonych w sieci będzie najwyżej taktowaną propozycją dostępną na rynku. Tym samym zdetronizowany zostanie dotychczasowy lider – Core i7-8700K – zwłaszcza pod względem częstotliwości układu.

Taktowanie będzie wynosić 4 GHz jeśli chodzi o bazową wartość, z kolei w trybie Turbo będzie to aż 5 GHz. Jak przystało na procesory z literą „K” w nazwie, także i ten model zaoferuje jego użytkownikom odblokowany mnożnik, co z kolei przełoży się na szanse jego podkręcania. Patrząc na możliwości nadchodzącego CPU nie dziwi także fakt, że układ ten będzie sprzedawany w wersji bez systemu chłodzenia – przy takich osiągach konieczne będzie skorzystanie z bardziej zaawansowanych rozwiązań obniżających temperaturę tej konstrukcji. CPU zaoferuje 6 rdzeni z obsługą 12 wątków, z kolei TDP to 95W. Tak wysokiego zapotrzebowania na energię można jednak było się spodziewać.

Informacja z jednego z zachodnich sklepów potwierdza bazowe taktowanie oraz sprzedaż bez dołączonego systemu chłodzenia. - Intel Core i7-8086K – najwyżej taktowany CPU wkrótce w sklepach - wiadomość - 2018-05-30
Informacja z jednego z zachodnich sklepów potwierdza bazowe taktowanie oraz sprzedaż bez dołączonego systemu chłodzenia.

Wielu z Was zastanawia także dość osobliwa numeracja tego układu. Intel – wypuszczając na rynek nowy procesor – chciał uczcić czterdzeistą rocznicę premiery mikroprocesora 8086, który został zastosowany w pierwszych komputerach osobistych od IBM. Będzie to więc CPU niejako wyłączone z linii Coffee Lake i należące do limitowanej edycji.

Niestety wiele wskazuje na to, że nie będziemy mieli do czynienia z tanim procesorem – ceny tego układu znajdującego się w przedsprzedaży w zachodnich sklepach oscylują wokół 480 dolarów. To - w przeliczeniu na aktualny kurs dolara – daje blisko 1800 złotych, czyli około 300 złotych więcej od wspomnianego już modelu i7-8700K. Oficjalna prezentacja procesora ma nastąpić 8 czerwca 2018 roku, a więc dokładnie w dniu czterdziestej rocznicy premiery mikroprocesora Intel 8086.