Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 sierpnia 2021, 21:12

Intel Alder Lake to procesory hybrydowe, które mogą namieszać na rynku

Procesory 12. generacji Alder Lake będą pierwszymi hybrydowymi układami Intela. Posiadać mają dwa rodzaje rdzeni o odmiennych specjalizacjach. Ciekawą funkcją z tym związaną jest Thread Director.

W SKRÓCIE:
  • Intel ujawnił nieco informacji o procesorach 12. generacji, w tym funkcji Thread Director.

Intel w wydarzeniu Architecture Day 2021 ujawnia nieco więcej szczegółów o przyszłych procesorach Alder Lake. Będą one hybrydowe, co oznacza dwa rodzaje rdzeni – „E” i „P” (Efficient i Performance), ale to już wiemy. Nowością jest funkcja Thread Director. Jest ona wbudowana bezpośrednio w układ i zarządza właściwym rozdysponowaniem zadań przez system operacyjny pomiędzy rdzeniami.

Intel Alder Lake to procesory hybrydowe, które mogą namieszać na rynku - ilustracja #1
Podstawowe atuty procesorów Alder Lake. Źródło: Intel

Rdzenie „P” o wysokiej wydajności Golden Cove będą używane przede wszystkim przez najważniejsze, „mainstreamowe” procesy. Z kolei „E”, czyli Gracemont, ze względu na ich energooszczędność (niskie napięcia) mają być wykorzystywane przez zadania wykonywane w tle. Alder Lake w ten sposób ma zapewnić wydajność, która będzie skalowalna zależnie od potrzeb zarówno urządzeń mobilnych, jak i stacjonarnych. Intel obiecuje wzrost sprawności w nowej generacji nawet o 19% względem Rocket Lake (11. generacji).

Intel Alder Lake to procesory hybrydowe, które mogą namieszać na rynku - ilustracja #2
Schematy różnych odmian układów 12. generacji. Źródło: Intel

Funkcja Thread Director będzie działać z systemem Windows 11. Dokładniej została ona opisana we fragmencie zapisu wydarzenia Intela, w jego 36:58 minucie.

Procesory z generacji Alder Lake będą oparte o architekturę Intel 7 (dawniej Enhanced SuperFin), obsłużą pamięci DDR5 i PCIe 5.0. Nowym standardem będzie także podstawka – Intel LGA 1700. Premiera nowych układów ma odbyć się jeszcze w tym roku.

Intel Alder Lake to procesory hybrydowe, które mogą namieszać na rynku - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.