Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 sierpnia 2021, 13:55

i9-12900K to gorąca bestia? Wyciekły pierwsze testy

Wyciekły testy obciążeniowe, w których udział wziął najprawdopodobniej nowy procesor i9-12900K z generacji Alder Lake-S. Było bardzo ciepło i zużyto sporo energii.

Intel i9-12900K będzie flagowym modelem nadchodzącej generacji Alder Lake-S. Jego 16. rdzeni i hybrydowa konstrukcja (8 rdzeni o dużej wydajności i 8 ekonomicznych) powinny zapewnić ogromne pokłady wydajności i zarazem wysoką elastyczność. W serwisie Weibo opublikowano wyniki testów, w których ów układ prawdopodobnie brał udział. Za to na pewno było bardzo gorąco, a zużycie energii procesora sięgało 250 W.

i9-12900K to gorąca bestia? Wyciekły pierwsze testy - ilustracja #1
Wpis pracownika Lenovo. Źródło: WCCFTech

Autorem wpisu jest jeden z pracowników chińskiego oddziału Lenovo. Według serwisu WCCFTech to menedżer ds. komputerów stacjonarnych dla graczy i planowania produktów. Główną rolę w jego testach odegrała karta graficzna RTX 3090, ale uwagę internautów przyciągnął właśnie procesor. Sądząc ze screenów, posiada on 16 rdzeni / 24 wątki (wskazuje na to liczba odczytów HWinfo i pozycja okna menedżera zadań), więc najprawdopodobniej jest to Core i9-12900K.

i9-12900K to gorąca bestia? Wyciekły pierwsze testy - ilustracja #2
Screen z wynikami testów opublikowany przez pracownika Lenovo. Źródło: Weibo

W testach trwających ok. godziny układ rozgrzał się aż do 93 stopni Celsjusza. Średni pobór energii wyniósł 248,8 W (według Intela w przypadku TDP 125 W, zużycie energii stopnia PL2 nie powinno przekraczać 250 W). Trzeba przyznać, że to sporo i trudno wyobrazić sobie, by mógł być to inny procesor, niż flagowiec 12. generacji. Jednak zanim zaczniemy lamentować na temat nowych „piecyków” Intela, pragnę zwrócić uwagę, że wiele danych zostało zamazanych. Nie znamy zegarów – procesor mógł być przecież podkręcony – i nie wiemy też nic o jego chłodzeniu.

Nie warto więc niczego przesądzać. Zdanie o układach generacji Alder Lake-S będzie można sobie wyrobić po wprowadzeniu ich do sprzedaży (i pierwszych recenzjach), a to nastąpi nie wcześniej niż pod koniec tego roku. Funkcja Thread Director pozwoli wykorzystać elastyczność nowych procesorów, lecz do działania może potrzebować systemu Windows 11, który będzie dystrybuowany w zestawach komputerowych w analogicznym terminie.

i9-12900K to gorąca bestia? Wyciekły pierwsze testy - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.